Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

seks lekiem na depresję
123rf.com
8 maja 2013 in Seks i sens by Marta Niedźwiecka

Seks lekarstwem na depresję

Seks jest lekarstwem na depresję. Lekarstwa na depresję szkodzą na seks. Po raz kolejny naukowcy odkryli Amerykę w konserwach, badając jak bardzo leki antydepresyjne obniżają libido i wpędzają, zażywające je osoby, w błędne koło.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Mało seksu – mało naturalnych antydepresantów, więcej leków – mniej seksu. Świetne. Oczywiście są osoby, dla których przyjmowanie medykamentów jest jedynym rozwiązaniem, ale umówmy się: są oni w zdecydowanej mniejszości. Antydepresanty są przepisywane tak często i tak lekką ręką, że strach bierze. Medykamenty oddalają od tego, co jest naturalnym źródłem wzmocnienia – intymności, seksu i bliskości. Cierpiący na depresję czy nawet zwykłą chandrę człowiek bardzo mocno potrzebuje dotyku i ciepła, chociażby po to, żeby móc zmierzyć się ze swoim stanem. Jakby dało się zapisywać wiosnę w tabletkach, to by dopiero było coś.

Wiosna szaleje po Polsce od ponad 10 dni i zmienia ponure nastroje rodaków w niemalże radosne i prawie życzliwe. Słońce i ciepło nastrajają nas do amorów i podkręcają seksualnie. Regularne uprawianie seksu zasila w składowe dobrego samopoczucia. Wystarczy nie psuć tej naturalnej zależności, a będziemy cieszyć się zdrowiem psychicznym przez okrągły rok. Powodów jest co najmniej cztery.

Orgazm i hormony

W czasie orgazmu wydzielają się w naszym organizmie hormony, tworząc prawdziwy koktajl. Dla naszego samopoczucia najważniejsze są serotonina, dopamina i endorfiny (aminokwasy działające podobnie do hormonów). Serotonina  wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, wiarę w siebie i zadowolenie, dopamina odpowiada za odczucie wzruszenia, ekscytacji, zachwytu. Endorfiny to nasz biologiczny klucz do raju bram. Dzięki ich działaniu w naszym ciele receptory otwierają się na przyjęcie hormonów szczęścia (w miejscach odpowiedzialnych za odczuwanie emocji i przyjemności). Spełnieni seksualnie ludzie mają wysoką samoocenę, motywację do działania, mają poczucie atrakcyjności i, co ciekawe, sprawczości w swoim życiu. I chociaż seks to nie  tylko orgazm, a orgazm to nie same hormony, odcięcie nas od tego zasilania skutkuje stanami rozdrażnienia, obniżonego nastroju i apatii.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI