Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
7 lutego 2015 in Seks by Magdalena Rybak

Seks w rytmie slow

Ciągły pośpiech rzutuje na wszystkie aspekty naszego życia – na sferę seksu też. Przeciwstawia się temu ruch Slow Sex. O seksie powolnym, czyli we właściwym tempie, opowiada sex coach Marta Niedźwiecka.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Najpierw był Slow Food – trend, który wyrósł na przekór inwazji śmieciowego jedzenia. Zrodził się jako pierwszy odłam światowego ruchu zwanego Slow Movement, powstałego w latach 80. we Włoszech. Z czasem powstały kolejne: Slow Traveling, Slow Reading, Slow Education. I wreszcie – w 1992 roku – Slow Sex. Co łączy te trendy? Niezgoda na bezrefleksyjność i jałowość. Na wkraczanie pośpiechu i bylejakości do naszych związków, dusz i ciał. W przypadku Slow Sex to przede wszystkim sprzeciw wobec seksu kiepskiej jakości, a w zamian za to poszukiwanie drogi do intymności pełnej treści i naprawdę zbliżającej ludzi. Tak jak Slow Food zaczął zmieniać nasz stosunek do jedzenia, Slow Sex zajął się naszym stosunkiem do sfery erotyki.

Tu i teraz

Jedno z podstawowych pojęć ruchu Slow to termin „primo gusto”, czyli właściwe tempo. Jak je rozpoznać? Jeżeli siedzisz ze znajomymi, delektujesz się dobrym jedzeniem, winem, rozmową i towarzystwem, to właśnie znalazłaś właściwe tempo dla tego momentu. Dzięki temu możesz wyciągnąć z tej chwili maksimum. Jesteś z innymi ludźmi oazą spokoju pośrodku pośpiesznego i nerwowego świata. Istotą tego procesu jest aktywne tworzenie własnego życia – wybieranie tego, co dla nas lepsze, także w seksie. Musimy znaleźć swój czas i przestrzeń, by dowiedzieć się, czego potrzebujemy. Potem, by zacząć to robić świadomie, uważnie, w kontakcie ze swoim ciałem i drugim człowiekiem.

Jak bycie slow przekłada się na sferę seksu? Bynajmniej nie chodzi o to, by zawsze kochać się długo i wolno. Slow Sex ma służyć temu, by przyjrzeć się rzeczom uważniej. Oduczyć się tego, co w tej chwili źle działa, co przeszkadza w seksie. To jakby powiedzieć: „zwolnij i zobacz, co jest fajne, co cię zasila, co działa, czego potrzebujesz”. Chodzi więc o zwolnienie tempa po to, żeby dowiedzieć się czegoś o sobie i swojej seksualności. Gdy już poznamy własne tempo i siebie lepiej, będziemy mogli naprawdę wybierać, kiedy chcemy zrobić coś w szybkim, a kiedy w wolnym rytmie. Kiedy lepszy będzie spokojny wieczór przy świecach i zmysłowe nasycanie się cielesną przyjemnością, a kiedy szybki numerek na stole w kuchni. Najważniejsze to wejść w sferę świadomej przyjemności.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI