Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
14 listopada 2014 in Seks by Magdalena Rybak

Seks pod wpływem alkoholu

Butelka wina do kolacji miło nastraja. Co jeśli jednak gorące noce o wiele częściej zdarzają się wam po alkoholu niż bez? O pułapkach pijanego seksu mówi sex coach Marta Niedźwiecka.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Pary, które uprawiają seks „pod wpływem”, tak naprawdę wcale go nie uprawiają. Bo nie są w nim obecne. Jest alkohol, są czasem narkotyki, ale nie ma bliskości i szansy na satysfakcję. Kochankowie nie dokonują świadomego wyboru, ich motoryka jest zaburzona, a psychika nie działa tak, jak powinna. Na niektórych alkohol działa euforycznie, u innych podnosi poziom agresji – po alkoholu po prostu nie jesteśmy sobą.

Joanna, 33-letnia graficzka, przyszła do sex coacha, bo właśnie dotarło do niej, że nie pamięta, kiedy kochała się z mężem bez „znieczulenia się” kilkoma drinkami.

COACH: Czy pamięta pani powody, dla których zaczęła pani pić przed seksem?

JOANNA: To jakoś tak samo wyszło… Już na studiach był stały scenariusz: chodziłam na imprezy, bawiłam się, a potem… no, zdarzały się różne przygody. Nawet z moim mężem najczęściej myślimy o seksie, jak wracamy w sobotę od znajomych albo z imprezy na mieście. To naturalne, że człowiek rozluźnia się, jak sobie wypije, więc ma ochotę na figle.

COACH: A co jest naturalnego w rozluźnieniu po alkoholu?

JOANNA: Jest wesoło i człowiek się tak wszystkim nie przejmuje. I wtedy staje się naturalne, że będziemy się kochać… No przecież wszyscy tak robią.

COACH: A to, że wszyscy tak robią, oznacza, że to jest dobre dla pani?

To tylko złudzenie

Coaching pary często rozpoczyna się ankietą dotyczącą życia intymnego, która pozwala dostrzec pewne prawidłowości w nim występujące. Jak przyznaje sex coach Marta Niedźwiecka, często okazuje się, że ilość aktywności seksualnych podjętych po spożyciu znacznych ilości alkoholu jest dużo większa, niż się parze zdawało. Najpierw jest zdziwienie, szok, dopiero potem przychodzi refleksja i decyzja, że chcą to zmienić. A to już wiele, bo wtedy wspólnie mogą dotrzeć do sedna problemu.

W wypadku mężczyzn alkohol zwykle pełni rolę remedium na całodniowe napięcie i presję, które rozładowują, wypijając w domu szklankę whisky czy kieliszek wina, a czasem trochę więcej. Kobiety z kolei często odkrywają, że potrzebują alkoholu, żeby w ogóle zdecydować się na seks, nawet z własnym partnerem. Ich powściągliwość, obawy czy niechęć do seksu są tak duże, że jeżeli nie wypiją, nie zdołają się „nakręcić”. Seks „pod wpływem” może być też elementem imprezowego stylu życia, zarówno singli, jak i osób będących w związku – jest zabawa, jest alkohol, są narkotyki, jest seks. Ale nie o to w zabawie chodzi. Alkohol wzmaga pozorną odwagę osobistą – mężczyzna nie boi się zainicjować zbliżenia, a kobieta ma większą otwartość, żeby przyjąć jego propozycję. Pojawia się iluzoryczne odczucie „dam radę” albo „mam ochotę”, do tego dochodzi pozorne rozluźnienie i dobry nastrój. Ale to tylko złudzenie.

Aby rozpoznać, czy naprawdę mamy ochotę na seks, potrzebne jest prawdziwe rozluźnienie i słuchanie impulsów z ciała. Alkohol zagłusza ten głos. Co więcej, często żyjemy w stresie i napięciu spowodowanym pracą czy życiowymi problemami, które sprawiają, że nie potrafimy się zrelaksować bez kieliszka „czegoś mocniejszego”. Tyle tylko że przypomina to wejście w rozluźnienie nie przez drzwi (świadomie), a przez płot. Jesteśmy w stanie pozornego zrelaksowania, centralny układ nerwowy został ogłuszony na chwilę, ale nie dochodzi do prawdziwego odpoczynku. To, czego potrzebujemy, to otrzeźwienie.

Erozja seksualności

Wiele par pozostaje we wzorcu „alkohol + seks = zabawa” także po osiągnięciu stabilizacji w związku. Często oboje pracują przez cały tydzień, w weekend idą na imprezę, piją alkohol, a potem wskakują do łóżka, bo to jedyny moment, w którym mają na to czas. Taki seks jest powierzchowny i niesatysfakcjonujący, jeżeli chodzi o jakość, zaangażowanie partnerów i ich obecność w akcie. A jeżeli coś idzie źle – np. kobieta nie ma ochoty, a mężczyzna wywiera presję albo on ma zaburzenia erekcji czy pojawia się jakaś inna trudność pomiędzy nimi – nie mają szansy uporać się z tym w odmiennym stanie świadomości. Na dłuższą metę taki seks będzie powodował erozję sfery seksualności.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI