Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

20 listopada 2015 in Seks by Ewa-Klepacka-Gryz

Szansa na miłość w dzisiejszych czasach

Obecnie trudniej znaleźć fajnego męża niż dobrą pracę. Marzymy o romantycznym uczuciu, a wybieramy takich samych partnerów, popełniamy identyczne błędy i z kolejnego związku wychodzimy zranieni i rozczarowani. A może źle szukamy? W niewłaściwym miejscu? Psycholog Ewa Klepacka-Gryz twierdzi, że przyszedł czas, by na nowo zaufać instytucji swatki.
fot. Corbis/ Profimedia

fot. Corbis/ Profimedia

Dawno, dawno temu, niemal na samym początku świata, żyła tylko jedna istota ludzka – Androgyn. Był on ucieleśnieniem obydwu płci. Jednak jedność ta nie trwała długo, bo srogi Zeus przestraszył się potęgi Androgyna i uznał, że należy podzielić go na dwie połówki: kobietę i mężczyznę. I odtąd rozdzielone dusze błąkają się po świecie w poszukiwaniu swojej drugiej połówki. Tak odwieczną pogoń za miłością tłumaczy Arystofanes, bohater „Uczty” Platona.

Wielu z nas ciągle wierzy w romantyczną wizję miłości, w dwie połówki jabłka (albo cząstki pomarańczy), które powinny się odnaleźć (jak? i gdzie?) i połączyć na wieczność. A potem żyć długo i szczęśliwie, jak to w bajkach bywa. Na szczęście owa iluzja mija wraz z wiekiem. Jak wynika z tegorocznych badań o stanie uczuciowym Polaków, przeprowadzonych na zlecenie kanału Lifetime, Polacy generalnie czują się szczęśliwi w związkach. Najbardziej szczęśliwi czują się starsi (wiekiem i stażem małżeńskim), ci, którzy już wiedzą, że romantyczne uniesienia niewiele mają wspólnego z realnym życiem, a w związku liczą się: przyjaźń, wzajemny szacunek, zaangażowanie i intymność. Zakochanie jest nadal bardzo ważne, ale nie bez znaczenia jest też dzielenie wspólnych pasji, wyznawanych wartości czy wspólnie spędzany czas. Za to młodzi, wychowani w kulturze indywidualizmu i narcyzmu, przyznają sobie prawo do pogoni za szczęściem, rozumianym jako ciągłe fajerwerki, zmiany, przygody, a kiedy namiętność w związku odchodzi w siną dal, oni odchodzą razem z nią. Wierząc, że gdzieś kiedyś spotkają wreszcie tę swoją drugą połówkę.

Dopasowanie to podstawa

Jak sama nazwa wskazuje – moja druga połówka to ktoś, kto idealnie do mnie pasuje, dopełnia mnie. I choć część światłych terapeutów małżeńskich przekonuje, że to błąd, że każdy z nas powinien dążyć do pełni, że dopiero wewnętrznie zintegrowani mamy szansę stworzyć satysfakcjonujący związek, który rozwija, ale nie uzależnia, to realne życie dowodzi, że kiedy mija miłosne zauroczenie i codzienna rutyna dobija się do drzwi, wiele związków ma swój finał w sądzie, a jako powód rozwodu widnieje: „niezgodność charakterów” czy „rozpad pożycia”. O tym, jak ważne jest dobre dopasowanie, doskonale wiedzą twórcy programów kanału Lifetime, proponując widzom np. serial „Małżeński survival”, w którym pary będące o krok od rozwodu zostają wysłane w dzicz i postawione przed zadaniami, gdy konieczne jest wyjście ze swojej sfery komfortu i zdecydowanie się na współpracę, zaufanie i odpowiedzialność. Albo serial „Siedem dni seksu” proponujący parom, w których związek wkradła się rutyna, seksterapię. I nie chodzi tu o przywołanie namiętności z pierwszych tygodni po ślubie, ale o bliskość i intymność. A te wartości możemy dzielić jedynie z osobami, które czują podobnie do nas, wyznają podobne wartości, mają podobną moralność, gotowość na eksperymenty (w sypialni i w życiu).

Na ważność dopasowania w relacji wskazują także single, którzy w badaniu jako powody życia w pojedynkę podają: nieznalezienie odpowiedniej osoby, nieudane związki w przeszłości czy lęk przed porażką i zranieniem. W badaniach respondenci podają, że najbliższa ich sercu metafora związku to „tęcza, czyli związek, który ma wiele płaszczyzn i barw, ale wszystkie do siebie pasują”, lub „błękitne niebo z obłokami – związek, w którym panuje harmonia, nie wyolbrzymia się problemów i wyjaśnia je rozmową”.

Zgoda, tylko jak urealnić mit o znalezieniu drugiej połówki? Już wiemy, że sama wiara w romantyczną miłość to za mało. Prawdopodobieństwo, że pewnego dnia na przejściu dla pieszych mijany mężczyzna spojrzy ci głęboko w oczy i strzała Amora nas dosięgnie, bliska jest zeru.

Cały artykuł dostępny w magazynie SENS o miłości
Czytaj więcej „Czego i jak szukają Polacy?” w wydaniu specjalnym SENS o miłości.

I_OK-1Magazyn „Sens o miłości” – wydanie specjalne miesięcznika „SENS” (Wydawnictwo Zwierciadło) jest kompendium wiedzy o miłości, związkach i relacjach, z praktycznymi poradami uznanych ekspertów. W wydaniu m.in. takie tematy jak:

  • Seryjni monogamiści – prof. Bogdan Wojciszke o poszukiwani miłości.
  • Czy wiesz, czego chcesz” – psychoterapeutka Katarzyna Miller namawia, by niekoniecznie być miłą, ale prawdziwą.
  • „Co nas do siebie przyciąga” – terapeutka Joanna Paradowska wyjaśnia co robić, kiedy partner krzywdzi, w związku odczuwamy ból, a mimo to wybieramy drani.
  • W wydaniu także, „miłosny niezbędnik”, w którym znajdują się m.in. przepisy psychoterapeuty Tomasza Srebrnickiego na małżeństwo doskonałe.

 


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI