1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Toksyczna miłość

123rf.com
123rf.com
Jak to się dzieje, że wciąż wchodzimy w związki z podobnymi partnerami, a później cierpimy, płaczemy, przeżywamy rozstania, zdrady, tęsknoty? Co nas popycha w kierunku niedostępnych, nieobliczalnych, uzależnionych, niezaradnych życiowo osób, które pokornie nie wyglądają na takie?

Pia Mellody, autorka popularnej książki „Toksyczna miłość. I jak się z niej wyzwolić” wprowadziła typy osób, których dotyka syndrom „uzależnienia od miłości”:  Nałogowiec Kochania oraz Nałogowiec Unikania Bliskości. Motorem ich zachowania jest głównie lęk przed porzuceniem i k przed bliskością.

Kim jest Nałogowiec Kochania

To osoba, która poświęca nieproporcjonalnie dużo czasu, troski, uwagi partnerowi. Całe dnie spędza na planowaniu jego czasu, posiłków, wizyt u lekarza, kupuje mu ubrania, poszukuje dla niego pracy, często zapewnia mu byt, mieszkanie. Jest niesamowicie głodna pochlebstw i zainteresowania ze strony partnera. Zapatrzona w jego (wyimaginowaną) siłę i moc, wierzy, że oto on, stanie się jej wybawcą, „rycerzem na białym koniu”. Panicznie boi się porzucenia bez względu na to, czy jest ono realne czy tylko wyobrażone. Poczucie własnej wartości i zaufanie do siebie u Nałogowca Kochania jest bardzo niskie. Odbudowuje się na chwilę i to tylko przy kimś.

Kim jest Nałogowiec Unikania Bliskości

To właśnie oni są najatrakcyjniejsi dla Nałogowców Kochania. Niedostępni (artyści, pracoholicy, żonaci….), pozornie silni, często zajmujący wysokie stanowiska,  nieco chłodni i zdystansowani. W związku okazuje się, że unikają zdrowej bliskości, otwartej intymności i namiętności, poufałości. Często pochłonięci jakąś pasją, sportem, nałogiem. Stronią od przeżywania silnych emocji wewnątrz relacji, zagłuszając ją, czym się da (chociażby zawsze włączonym radiem lub telewizorem w obecności partnera). Bliskość jest dla takich osób zagrożeniem i oznacza wchłonięcie, zawłaszczenie, wykorzystanie. Czują oni pociąg do bezbronności i niedostatków Nałogowca Kochania, ale jego potrzeba miłości i bliskości jest tak silna, a zarazem niebezpieczna dla Nałogowca Unikania Bliskości, że ten musi wycofać się z relacji (np. w nałóg lub po prostu odejść).

Jak się wyzwolić z nałogu?

Kluczem do przerwania cyklu wchodzenia w toksyczne związki jest przede wszystkim znajomość mechanizmów, jakie nami kierują. Taka wiedza o nas samych daje możliwość wyboru zachowania. Mając świadomość, jacy partnerzy są dla nas pociągający, na co się „zahaczamy”, przewidując konsekwencje takiego związku, podejmujemy decyzję: wpadamy w wir silnych emocji, adrenaliny, emocjonalnego chaosu lub unikamy jak ognia takiej relacji. To droga możliwa, choć trudna i długa. Czasem wymaga wsparcia ( grupy wsparcia) w mierzeniu się z trudnymi emocjami, ale także w docieraniu i odkrywaniu przyczyn naszych mechanizmów działania.

Autorka prowadzi warsztaty „Toksyczna miłość” oraz grupę wsparcia dla kobiet „kochających za bardzo” www.wolowska.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze