Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Tomasz Srebnicki – porady: Kocham za bardzo. Czy mogę stworzyć udany związek?

fot.123rf
6 września 2016 in Seks by redakcja
Jak pogodzić pracę nad zmianą siebie z byciem w związku?

Proces zmiany siebie rozpoczęłam w październiku 2014 roku od przygotowania się mentalnie do diety (od dziecka chorowałam na otyłość). Do widocznych zmian w ciele zaczęły dochodzić te wewnątrz mnie, zaczęłam analizować swoje życie, wybraną drogę, ciężar emocjonalny wyniesiony z domu i takie tam… Dziękuję Pani Hannie Samson za wywiad o więzach i więziach, dzięki niemu dotarłam do pozycji „Kobiety, które kochają za bardzo”. I znowu się zaczęło, totalny chaos, strach i ból, że mimo zmian mam jeszcze wiele do przerobienia. Chciałabym się dowiedzieć, czy jako kobieta kochająca za bardzo, ale dążąca do zmian, będąca w związku z partnerem, którego rozwój duchowy jest ważny i który stara się być świadomy swego, mogę stworzyć satysfakcjonujący związek. Czy wybierając go jakiś czas temu, kiedy nie miałam jeszcze takiej świadomości siebie, popełniłam błąd i nie powinnam dłużej być z tym mężczyzną? Czy obopólne zmiany, dojrzewanie do prawdziwego związku może nam dać radość i szczęśliwą przyszłość? 

TOMASZ.SREBNICKIŚwiadome wprowadzanie zmian w swoim życiu, szczególnie wtedy gdy mają one doprowadzić do czegoś lepszego (na przykład poprawy zdrowia i wyglądu), może stać się przyczynkiem do refleksji nad swoim życiem. Często zadajemy sobie pytania o sens dotychczasowego sposobu funkcjonowania czy dokonujemy nie zawsze optymistycznych podsumowań. Może też zdarzyć się tak, że zmiana, chociaż ze wszech miar pozytywna, rodzi w nas lęk przed przyszłością… Wcześniej było wiadomo – otwieram lodówkę i sprawa załatwiona, a teraz już nie chcę tego robić. W takiej sytuacji zaczynamy szukać odpowiedzi na pytanie, co z nami jest nie tak. W Twoim przypadku kompletnie nie rozumiem jednak, na czym opierasz wnioski na swój temat – od „kochania za bardzo“ do pytań o sens związku z partnerem? Może są to zbyt pochopne wnioski? Zachęcam Cię do cierpliwości. Zmiana wyglądu i rozwój osobisty nie muszą być nagłe i nie muszą wymagać radykalnych decyzji. Czasami warto dać zmianom dziać się powoli. Dotyczy to także związku, którego istotą jest zmiana permanentna – tak jak zmieniamy się my wszyscy (na własne życzenie czy nie)…

dr n. med. Tomasz Srebnicki certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, asystent na WUM, dyrektor dydaktyczny, wykładowca w Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.

Więcej listów od czytelników znajdziesz w każdym numerze SENSu w rubryce Listy do psychoterapeuty.

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Napisz do naszego eksperta: sens@grupazwierciadlo.pl


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI