Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Tomasz Srebnicki – porady: Nie ufam mężczyznom

fot.123rf
2 marca 2016 in Seks by redakcja
Wiele moich pacjentek, które mają problemy z zaufaniem, nie ufa sobie na przykład w tym, że są wystarczająco dobre, ważne i zasługujące na miłość na tyle, aby ktoś tak naprawdę i bez podtekstów chciał z nimi być.

Mam 32 lata, a za sobą dwa poważne związki. W pierwszym partner mnie zdradzał (byliśmy ze sobą trzy lata), drugi to moje małżeństwo, które po dwóch i pół roku zakończyło się rozwodem – powodem był alkohol, zdrada i prawdopodobnie homoseksualizm. Chciałabym ułożyć sobie na nowo życie, ale nie ufam mężczyznom. Poznałam kogoś, kto jest mi bliski, ale nie mogę pozbyć się tej nieufności także wobec niego i mówię mu o tym otwarcie. Tłumaczy mi na okrągło, że w ten sposób nic nie zbudujemy. Rozumiem go, a jednak za chwilę myślę swoje… I tak w kółko. Czuję się jak paranoiczka, a on traci powoli do mnie cierpliwość. Jak mogę sobie pomóc? Może powinnam iść do jakiegoś specjalisty?

TOMASZ.SREBNICKICóż, po doświadczeniu zdrady jednego mężczyzny oraz alkoholizmu i homoseksualizmu drugiego trudno dziwić się pewnej rezerwie, z którą zaczęłaś traktować kolejny związek. Jednak… zaciekaw się, proszę, tym, co prowadzi nie do tego, że nie ufasz, tylko dlaczego mówisz kolejnemu partnerowi, że nie ufasz. Rozumiem, że być może w Twoim postrzeganiu mówienie tego może czemuś zapobiec, bo partner będzie pracować nad tym, żebyś się czuła bezpiecznie. Ciekawe jest także, że pomimo braku zaufania wchodzisz w kolejną relację. Zastanawiałaś się, dlaczego tak robisz? Wyobrażam sobie, że odpowiesz: „Bo w końcu chcę zaufać”. Pytanie tylko komu? Jemu czy sobie? W jakim aspekcie nie ufasz sobie? Wiele moich pacjentek, które mają problemy z zaufaniem, nie ufa sobie na przykład w tym, że są wystarczająco dobre, ważne i zasługujące na miłość na tyle, aby ktoś tak naprawdę i bez podtekstów chciał z nimi być. Paradoksalnie, wybierają sobie partnerów myślących bardzo podobnie… A to w prostej linii prowadzi do rozwoju relacji opartych na braku zaufania i manipulacji. Czy powinnaś udać się do specjalisty? Uważam, że tak… W końcu to już trzeci facet, z którym masz jakiś kłopot.

dr n. med. Tomasz Srebnicki certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, asystent na WUM, dyrektor dydaktyczny, wykładowca w Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej www.cbt.pl

Więcej listów od czytelników znajdziesz w każdym numerze SENSu w rubryce Listy do psychoterapeuty.

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Napisz do naszego eksperta: sens@zwierciadlo.pl


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI