Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Tomasz Srebnicki – porady: Źle znoszę związek na odległość

fot.123rf
1 grudnia 2015 in Seks by redakcja
Czy można utrzymać bliską relację w związku, gdy jedno z partnerów wyjeżdża za pracą?

Jestem mężatką od pięciu lat. Aktualnie w ciąży. Mój mąż jest już ponad rok na emigracji. Wpada do Polski od czasu do czasu. Przyjedzie na czas rozwiązania, ale pewnie potem wróci z powrotem. Ta praca przynosi mu dużo satysfakcji i spełnienie. Cieszę się, że jest zadowolony, ale mnie brakuje jego obecności na co dzień, chociaż widzimy się na Skype. Nie czuję się także samotna. Nie chcę zmuszać męża do czegokolwiek i ograniczać, ale zadaję sobie czasem pytanie, gdzie leży granica naszej swobody i wolności? Czy relacja na odległość może być bliska i czy nasza rodzina na tym nie ucierpi?

TOMASZ.SREBNICKICzytałem Twój list parę razy i w zasadzie piszesz w nim, że wszystko jest fajnie, ale że zadajesz sobie pytania… Więc pytam, skąd dziś te pytania, skoro jest tak dobrze – nie czujesz się samotna, masz dobrą sytuację finansową, nie chcesz do niczego męża zmuszać i jesteś w zdrowej ciąży… Myślałem i wymyśliłem, że skrajnie liberalny model związku, w którym każdy buduje swoje szczęście w oparciu o indywidualne potrzeby i dodatkowo jest w tym wspierany przez partnera, może stanowić wielkie wyzwanie, ponieważ nie sprzyja budowaniu bliskości rozumianej także jako odpowiedzialność za drugą osobę w sytuacji napotykanych przez nią trudności. Można porozmawiać na Skype o tym, co zrobiłem ze zbitym talerzem, ale nie ma przy mnie osoby, która go ze mną pozbiera… Brak granic w związku gdzieś gubi jego istotę i być może ona jest Twoim źródłem niepokojów.

dr n. med. Tomasz Srebnicki certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, asystent na WUM, dyrektor dydaktyczny, wykładowca w Centrum Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej www.cbt.pl

Więcej listów od czytelników znajdziesz w każdym numerze SENSu w rubryce Listy do psychoterapeuty.

Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Napisz do naszego eksperta: sens@zwierciadlo.pl


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI