Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
18 maja 2015 in Seks by redakcja

W związku z nadwrażliwcem

Amerykańska psycholog Elaine N. Aron, która od wczesnych lat 90. bada nadwrażliwość emocjonalną, uważa, że dotyka ona około 20 % populacji. Prawdopodobieństwo, że trafimy na osobę nadwrażliwą jest więc dość duże. O czym pamiętać, gdy jesteś w związku z nadwrażliwcem?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Badanie, którego wyniki opublikowano w 2014 r. w specjalistycznym serwisie Brain and Behavior, pokazało, że emocje nadwrażliwców związane są z pracą partii mózgu odpowiedzialnych za empatię i świadomość. A to oznacza, że nadwrażliwcy nie mogą nic poradzić na swoją nadwrażliwość. Związek z nadwrażliwcem oznacza wspieranie go w sytuacji, gdy emocje go przerastają. On sam będzie zresztą najlepszym słuchaczem i podporą, kiedy ty będziesz będziesz potrzebować wypłakać się na czyimś ramieniu.

  1. Nadwrażliwcy płaczą częściej niż inni. Ze smutku, z radości, z wściekłości. Mocniej odczuwają i w efekcie mocniej reagują.
  2. Nie każdy nadwrażliwiec jest introwertykiem. Według badań dr Aron 30 % z nich jest raczej ekstrawertycznych.
  3. Wyczuwają najmniejsze wahania nastrojów i zmiany w otoczeniu. Jeśli w sms-ach zazwyczaj używasz emotikonów, nie robisz błędów i pamiętasz o przecinkach, to nadwrażliwiec od razu zauważy brak „buźki” i literówki.
  4. Nie znoszą horrorów. Wysoka wrażliwość i empatia sprawiają, że dreszczowce i inne brutalne filmy są dla nadwrażliwców nie do zniesienia. Pamiętaj o tym, gdy wybieracie się do kina.
  5. Trudno podejmują decyzję. Lęk przed podjęciem złej – według nich – decyzji potrafi ich sparaliżować nawet w zwykłej sytuacji. Czasem nawet wybór dania w restauracji albo książki na prezent wydaje się zbyt trudny.
  6. Nie znoszą hałasu. Głośna muzyka, hałaśliwa rozmowa przy sąsiednim stoliku, sygnał karetki – to tylko przykłady dźwięków, które dodatkowo rozstrajają nadwrażliwców.  Nadwrażliwcom trudno jest funkcjonować w chaotycznym środowisku i wśród nadmiaru bodźców.
  7. Potrzebują głębokich relacji.Dla nadwrażliwca ważne są poważne rozmowy, zastanawianie się nad relacją, życiem, wspólne omawianie codzienności. Rutyna w związku jest nudna.
na podst. Huffington Post

Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI