Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
21 stycznia 2015 in Seks by redakcja

Związek bez seksu

Istnieją związki, w których nie ma seksu. Partnerzy mówią, że nie cierpią z tego powodu. Czy w takiej sytuacji da się zachować bliskość?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Na pytanie, kiedy ostatni raz kochali się z mężem, kobieta odpowiada, że nie pamięta. Są małżeństwem od kilkunastu lat, mają dwoje dzieci w wieku szkolnym. Seks powoli znikał z ich życia, aż w końcu zupełnie go zabrakło. Ta abstynencja nie przeszkadza im okazywać sobie czułości, przytulać się i spędzać dużo czasu razem. Nie dopisują do tego faktu ideologii „no sex” ani nie robią wielkiego problemu. Teraz ich małżeństwo jest „białe”, ale nie deklarują, że takie pozostanie. Paradoksalnie, a może właśnie zgodnie ze skłonnością natury do wypełniania pustki, znaleźli inne środki do cementowania związku: przyjemność ze wspólnych wyjść wieczorem; przyjaźń; dumę z tego, co razem osiągnęli; szczęście z bycia rodzicami.

Skąd bierze się ta absencja? Często zaczyna się od jakiegoś traumatycznego wydarzenia, ale może też wynikać z  obniżonego libido u kobiet po porodzie, a z kolei u mężczyzn – z dużego stresu zawodowego albo utraty pracy. A seks działa na podobnej zasadzie jak akumulator: bez zasilania pożądanie maleje, więc im mniej seksu, tym mniejsza ochota na niego.

W gabinetach seksuologów jest wiele par, które zaprzestały współżycia. Oczywiście na terapię trafiają dlatego, że im to przeszkadza, ale zdaniem specjalistów brak seksu nie musi oznaczać rezygnacji bliskości. Mimo że nie dochodzi do aktu seksualnego, partnerzy dotykają się, całują, pieszczą.

Freud tłumaczył, że przyczyną zaburzeń nerwicowych jest nie sam brak seksu, lecz frustracja związana z odstępstwem od normy. A jaka norma obowiązuje w życiu intymnym dwojga dojrzałych osób? Jeśli obie działają świadomie i dobrowolnie, mają prawo do własnego modelu miłości.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI