Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

19 grudnia 2014 in Solidarność kobiet by sylwester.ciach

Historia Aliny

Kwiecień 2010 w Poznaniu. Konferencja Kobiet Przedsiębiorczych BPW i Dress for Success. Uczestniczki  schodzą się,  jest mały poślizg  a na ekranie leci amerykański kilkuminutowy filmik o działalności Dress fr Success w USA. Spodobało mi się ,że proces wsparcia  kobiet bezrobotnych  kończy się mentoringiem, do którego z racji zawodu, etapu życia i doświadczeń życiowych czułam się przygotowana. Zaoferowałam współpracę ,  zostałam dodatkowo  koordynatorką  działań stowarzyszenia w Wielkopolsce. Od początku identyfikowałam się z programem i ideą organizacji. Wszystkie pracujemy wolontariacko.
Dress for Success to największa na świecie organizacja non profit wspierająca kobiety bezrobotne na drodze do uzyskania niezależności finansowej. Ma  ponad 130 filii, ta w Europie  Środkowej mieści się w Polsce, w Katowicach.

Do nieodpłatnego programu wsparcia przez Dress for Success uczestniczki  zgłaszają się  po zasłyszeniu o nas w Urzędach Pracy, w mediach, od znajomych.  Są na zakręcie życiowym, od dłuższego czasu pozostają bez pracy, chcą w swoim życiu dokonać  zmian. I to, że tego naprawdę chcą staje się punktem wyjścia i warunkiem.
Naszym celem jest metamorfoza kobiet. Najpierw ta najważniejsza, od wewnątrz. Zmiana w postrzeganiu siebie, zmiana toku myślenia. Spotykamy się z dziewczynami  po wstępnych kwalifikacjach na warsztatach. Aktualnie nie pracują , mimo to muszą z wyprzedzeniem planować czas. To wiele pełnych dni bycia poza domem. Często  to matki maluchów, trzeba zadbać o opiekę. Bywa, że mąż  bierze urlop, by mogły wziąć udział w edycji i otworzyć szansę na zatrudnienie. Bywa, że wysupłują ostatni grosz by zapłacić za opiekunkę. Bywa, że wstają o świecie i codziennie dojeżdżają z odległych miejscowości.  Są zdeterminowane, chcą  zawalczyć. Rozpiętość wieku szeroka od 27 do 50plus.  Czekamy na pierwszy dzień warsztatów w napięciu.  Są ich ciekawe. Ja też jestem ciekawa. To jeden z bardziej emocjonujących momentów, ale nie jedyny, nie ostatni. Wiem, że będzie tu niemało emocji, bo  koordynuję działania po raz piąty. Nie są głośne, nie są bardzo pewne siebie. Brak pewności siebie to cecha dominująca, widoczna. Niełatwo o kontakt wzrokowy. Są punktualne. Są ciche, ale to się zmieni. Mam ich CV, znam ich zawodowe ścieżki, nierzadko  imponujące.Powiedzą o sobie wiele, wiele więcej. A jak same postrzegają siebie?

„Moje pierwsze wrażenie:  kobiety co Wy tu robicie?  Takie mądre, przedsiębiorcze kobiety , tyle w życiu zawodowym osiągnęły. Ta hotel, ta dworek, ta pomidory i co? Dlaczego Wy tu jesteście? Siedziałam i myślałam, że 99% w ogóle nie powinno tu być, bo powinny dalej z powodzeniem prowadzić  swoje interesy. Oczywiście ten jeden procent to ja, słusznie tam siedząca, ta do poprawy…..”
„Do pewnego momentu konsekwentnie realizowałam moją ścieżkę zawodową, ale od kilku lat, jak pięknie określiła to moja znajoma – „mam blok po całości”. (Zaczęło się chyba od rezygnacji z doktoratu.) Drepczę w miejscu, nie potrafiąc znaleźć satysfakcjonującej pracy, godząc się na coraz mniej godziwe warunki współpracy… Przestaję wierzyć, że potrafię w ogóle odnaleźć się na rynku pracy.”

„Bardzo bym sobie życzyła, żeby moja zawieszka na szyi: „nieczynna zawodowo” była stanem przejściowym. Wiem, że najpierw muszę zrobić remanent w mojej głowie, stąd też moje zainteresowanie projektem ”

„Jestem biotechnologiem, doktorem nauk rolniczych, mam prawo jazdy, znam angielski i niemiecki, mimo to od roku bez powodzenia szukam pracy. Bardzo potrzebuję wsparcia, potwierdzenia, że mimo braku pracy jestem jeszcze coś warta”.
Wnoszą swoimi osobami świat różnych historii.
Kiedy Agnieszka była w ciąży z drugim dzieckiem okazało się, że u jej starszego synka stwierdzono ostrą białaczkę limfatyczną. Postanowiła dopilnować  spraw dzieci, po czasie zrezygnowała z intratnego stanowiska. Teraz, kiedy po kilku latach sytuacja unormowała się, Agnieszka z trudem odnajduje się na ciasnym rynku. Szuka pracy. U Wandy informacja, że w ramach restrukturyzacji zakładu, w którym przepracowała 18lat będą zwolnienia, i jej nazwisko jest na liście, zbiegła się z tą, że ma  raka. Do dziś nie ma pracy. Wioletta wróciła z Holandii. Tam skończyła studia i tam podjęła rozwojową pracę w zawodzie. Jeszcze za granicą urodziła córeczkę, ale jej partner Hiszpan nie zdecydował się  na wspólne życie. Wróciła do kraju, by wraz z mamą roztaczać opiekę  nad dzieckiem. Mimo świetnego wykształcenia od trzech lat szuka pracy. Ida marzyła o własnym domku. Kiedy wreszcie stanął, okazało się ,ze jej mąż  postanowił na związek małżeński  „spojrzeć z  nowej perspektywy”. Odszedł, związał się z inną. Ida została z krnąbrnym, niechcącym  się uczyć 16latkiem i z kredytem we Frankach. Pilnie potrzebuje pracy.
Wiele damskich  imion, wiele losów, łączy je to, że od dłuższego czasu pozostają bez pracy. Wysłały dziesiątki CV, czekają. Najczęściej nie nadchodzi żadna odpowiedź, żadna reakcja. Po  kilku miesiącach, takich „pustych” zabiegów o zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną szukają przyczyn w sobie: co ze mną nie tak?
Na naszych warsztatach czeka je uderzenie działań prowadzących do wzmocnionej walki o siebie. Dlatego tak ważnym, kluczowym elementem jest to, by same z siebie tę chęć  też wniosły. Chcemy im pokazać ich siłę ,potencjał, sprawić by uwierzyły w siebie. Naszym celem jest wyposażyć je w świetną „skrzynkę z narzędziami”, by umiały skonstruować  celne Cv, wiedziały gdzie i jak aplikować, umiały zarządzać czasem, były asertywne. Szukamy, odkrywamy i upewniamy je  we własnym potencjale, ćwiczymy rozmowy kwalifikacyjne, występujemy przed kamerą  i oceniamy się wnikliwie. Przed uczestniczkami  programu  występują specjalistki trenerki, coache, psycholożki.  Pracodawczynie i beneficjentki ubiegłych edycji wsparcia. Na koniec  pracują z nimi stylistki, fryzjerki, wizażystki. Słuchają z uwagą, biorą czynny udział. Zmianę widać  każdego dnia. Bardzo.
Najwspanialsze w całym procesie koordynacji działań dla mnie jest to, że  trenerki chętnie i z entuzjazmem przystają na zaproszenie do współpracy. Czerpią z dawania. Jeszcze nie natrafiłam na trudności w zachęceniu do dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami  na rzecz bezrobotnych. Najczęściej zgłaszają się same. Odniosły sukces, chcą się  nim podzielić z tymi, przed którymi sukces dopiero stoi.   Identyfikują się z ich problemami, bo  problemy zawodowe czy osobiste kobiet sukcesu nie omijają. Dziś po stronie bezrobotnych stoją tamte, jutro jakiś kryzys może dopaść  mnie. W gronie kobiet sukcesu identyfikujących się z kobietami na zakręcie, mamy też panie z pierwszych stron gazet. Co roku Kapituła wyłania Damę  Roku. A one nie bronią do siebie dostępu. Jakżeż dowartościowane czują się nasze podopieczne, kiedy podczas kameralnych spotkań od Dam Roku wsparcie pod swoim adresem i opowieści o ich  nie zawsze  ochronionej od problemów ścieżce życiowej.

„Te kobiety sukcesu, szalenie motywują do pracy nad sobą. Dowiedziałam się również z jakimi problemami musi się mierzyć pracodawca szukający pracownika (a właściwie współpracownika), co zmieniło moje myślenie na ten temat. Ważne jest dla mnie również to, że Panie przekazały nie tylko swoją wiedzę ale też determinację, pasję i twórcze podejście do życia. Są to kobiety, które swoją postawą i energią poprawiły moją wiarę w powodzenie w życiu zawodowym”.
„Podczas tego spotkania uzyskałam świadomość, że są to kobiety, dla których ktoś w mojej sytuacji ma znaczenie, że warto się jej schylić nad losem kobiety bez pracy i dać jej wszelkie wsparcie, aby wróciła na pełnych prawach do społeczeństwa i odzyskała wiarę we własną wartość.”
Najważniejsze to intensywne godziny warsztatowe prowadzone przez  fachowców z pełnym zaangażowaniem i prawdziwą chęcią wprowadzenia zmian u beneficjentek.
„Dni ćwiczeniowe były najtrudniejsze, ale pobudziły apetyt na zgłębianie zagadnień nas dotyczących. Ukazały mi najwięcej: jak wyglądam, jak się zachowuję, jak jestem odbierana przez inne osoby, nad czym muszę pracować. Myślę, że każde słowo, każde ćwiczenie było wchłaniane przez każdą z nas jak przysłowiową gąbkę. Warsztaty pobudziły mnie do pracy nad sobą, energia dziewczyn dała moc, adrenalinę-doświadczenie dla mnie wzmacniające, bezcenne. Zaczynam porządkować notatki, wraz z nimi moje myśli- nowe pojawiające się pytania zapisuję, będę szukać odpowiedzi. Trochę wystraszyłam się jaki ogrom pracy mnie czeka, ale wiem też, że mam Ciebie, mam dziewczyny, które będą wspierać i motywować i kibicować.”

„Myślę, że siłą naszych warsztatów jest to, że my same je znalazłyśmy, same się zgłosiłyśmy. Bezspornie  tajemnica tkwi  też w tym, że wykładają te, które chcą to robić, nikt ich do tego  nie zmusza. To bardzo motywujące i zobowiązujące”
Co powoduje, że  każdego następnego dnia ćwiczeń dziewczyny przychodzą z nieukrywaną radością, pozytywnym napięciem, ciekawością, zaangażowaniem? Odnalazły swoje plemię! Znalazły się w grupie dotkniętej tym samym problemem. Poczuły się u siebie. Poczuły się nie same. Poczuły, że mogą wszystko odkryć, odblokować lęki, ujawnić się, przefiltrować. A wszystko po to, by świeżo spojrzeć na siebie, na  życie, by znaleźć moc, tak potrzebną w zderzeniu z rynkiem pracy. Stanowią dla siebie samopomocową grupę wsparcia. Znają się coraz  lepiej, poznają swoje tajemnice i słabe punkty,  uzupełniają największy deficyt: akceptację, umieją się same bardzo wspierać. Są bohaterkami  tych warsztatów, ale zawsze pod opieką fachowca. Ja im wtóruję na wszystkich spotkaniach ,niektórymi  kieruję. Jeszcze długo  po zakończeniu edycji tętno jest przyspieszone, zakładają  fora, wymieniają maile. To jedna z najcenniejszych cech programu .Ich wzajemna solidarność, wzmacnianie, potrzeba bycia razem. Solidaryzują się ze sobą, mimo że są różne.
„Jedna z was powiedziała mi szczerze, że codziennie obserwowała otwieranie się mojego wnętrza i uwalnianie lęku, za te szczere słowa dziękuję. Faktycznie tak było ! Nastąpił we mnie proces, a za to że nastąpił w waszym wspaniałym gronie- jestem wdzięczna.
Myślałam o tym długo wczoraj wieczorem i doszłam do wniosku, że stało się to dzięki akceptacji, gdyż każda z nas mogła wypowiedzieć się o sobie, wyrzucić swoje lęki, niepewności i zmierzyć się z reakcją grupy. Każda z nas była cudowna, bo i wsparcie, rady a także głębokie, duchowe rozmowy- wszystko to sprawiało, że nasze codzienne problemy jawiły się w innym, jaśniejszym wymiarze.”
„Dziękuję jeszcze za jedno. Weszłam w grupę, która otwarcie mówiła o tym co boli, co nie wyszło (obojętnie z jakiego powodu). W moim domu nie rozmawiało się, nie chwalono mnie, raczej mówiono:  a mogłaś lepiej).
Dlatego przez całe dotychczasowe życie raczej nie mówiłam o tym, co mi nie wychodziło, ukrywałam to, – jeśli coś planowałam, to nigdy, ale to nigdy nie dzieliłam się tym z innymi, ponieważ nie wiedziałam jak mam się zachować, kiedy mi to nie wyjdzie :>
Dzięki Waszej grupie, która otwarcie mówiła o tym, co czasem nie wyszło, zrozumiałam WRESZCIE, że nie jestem gorsza.”

„Jednocześnie ja osobiście zyskałam grupę wspaniałych koleżanek, które – będąc w podobnej sytuacji – jak nikt wcześniej potrafiły zrozumieć stan, w jakim się wtedy znajdowałam i udzielić mi ogromnego duchowego wsparcia. I choć kilka z nas ma już pracę, zawiązały się między nami więzi, które – wierzę w to – będą nas wzbogacać nadal.”

„Po pierwszych zajęciach byłam bardzo zdołowana. Jak sobie uświadomiłam gdzie ja jestem na swojej zawodowej  drodze to było mi tak wstyd, że nie miałam ochoty iść na następne zajęcia. Dużo mi dało przegadanie tego z dziewczynami, popatrzenie na sprawę ich oczami, z ich punktu widzenia. Pozostała mi złość na samą siebie… i wielka praca. Ale uwierzyłam, że dam radę.”

„Teraz wiem, że jestem zupełnie normalna, że to, że nie wychodzi, to jest to coś zupełnie naturalnego, że nie trzeba się tego wstydzić, że trzeba iść do przodu. I nie myśleć, że zawiodłam, bo nikt nie jest perfekcjonistą. I to jest to, co we mnie „zatrybiło”. To właśnie nie pozwalało mi znaleźć pracy, nie pozwalało mi aktywnie szukać pracy. Ta daaam! Myślę zupełnie inaczej!”

„Nie muszę ukrywać ,że na warsztaty DfS szłam ze strachem i obawą czy to dla mnie? A okazało się, to wspaniałym przeżyciem, choć pełne łez i silnych przeżyć .Poznałam siebie na nowo!! Moje marzenia, które były wcześniej nieosiągalne, dziś widzę w zasięgu ręki. DfS dało mi siłę i odwagę do dalszego życia, do dalszych zmian. Wcześniej czułam się staro i bez szans -dziś widzę po prostu fajną babkę, która może jeszcze wiele zrobić. Małymi kroczkami wychodzę z cienia, już nie jestem tylko żoną i matką ale też kobietą świadomą swoich pragnień -z celem. Dziękuję losowi za szansę uczestniczenia  w warsztatach, bo dzięki dziewczynom podobnym do mnie czuję się silniejsza. DfS bardzo mnie podbudował psychicznie ale też pomógł mi technicznie poprawić swoje CV i spojrzeć na siebie „oczami ” potencjalnego pracodawcy. Czeka mnie jeszcze dużo pracy nad sobą ale widzę sens, którego wcześniej nie było. Codziennie pokonuję swoje lęki i powoli brnę do przodu choć tylko ja wiem ile to mnie kosztuje i jak trudno pozostać konsekwentną ”.

Kiedy już zakończy się cały cykl szkoleń, kiedy jesteśmy świadkami odbywającej się na naszych oczach metamorfozy od wewnątrz, pozwalamy wejść naszym stylistkom, wizażystkom i fryzjerkom. To bardzo lubiany etap wyłaniający łabędzie i podkreślający piękne, pewne siebie kobiety.

Duży wkład w to  ma też „ dress for success” czyli „ sukienka dla sukcesu” którą w ramach akcji SOS  (Send One Suit) oddają ze swoich szaf na rzecz uczestniczek programu te, które  w ten sposób chcą przekazać dalej smak swego sukcesu i zachęcić do starań. To symbol sukcesu, będący dla niejednej silnym bodźcem. To piękna, ujmująca akcja solidarności kobiet.

„Całkowitym, pozytywnym zaskoczeniem była dla mnie akcja SOS.
Świadomość, że gdzieś w świecie jest piękna kobieta, której ubrania noszę ( a to nie jest takie proste )
dodaje mi skrzydeł i siły do działania, abym to ja w następnej edycji oddała coś mojego i uszczęśliwiła
kolejną wyjątkową kobietę.
Czuję się bardzo wzmocniona”

„Uważam to za symbol hojności i solidarności kobiet, którym się powiodło w życiu zawodowym z kobietami, które pragną to życie sobie ułożyć. Sukienka będzie dla mnie oznaczała, że jest ktoś komu mój los nie jest obojętny. Ktoś, kto chętnie podzieli się ze mną swoją wiedzą i doświadczeniami. Sukienka nie pozwoli zapomnieć, że sukces może spotkać również mnie. To zmotywuje do dalszej pracy. Wspaniale, gdy i ja kiedyś będę mogła podzielić się swoją sukienką.”

„Czekałam na ten dzień bardzo podekscytowana, w końcu spotkanie ze stylistkami nie zdarza się codziennie.
Spotkała mnie przemiła niespodzianka, po kilku przymiarkach trafiłam na ten jeden jedyny, komplet, który mnie oczarował. Okazało się, że uszyty został idealnie do mojej sylwetki, piękny szary kolor, krój, delikatny, materiał co tu jeszcze dodać? Pokazywałam się w nim kilku osobom i byli pod wrażeniem. Wiem jedno, że nie będzie jedynie wisiał w mojej szafie, nie mogę się doczekać kiedy ubiorę tę kreację na rozmowę kwalifikacyjną, wyglądam w niej na osobę pewną siebie, z klasą a zarazem skromnie i stonowanie. Cały czas myślę, kim jest kobieta, która podarowała ten szary komplet na akcję SOS, pewnie się tego nie dowiem ale jestem ogromnie szczęśliwa, że trafił w moje ręce. Mam nadzieję i głęboko w to wierzę, że strój przyniesie mi szczęście. Już niedługo.”
„Poza tym cieszy mnie solidarna pomoc kobiet
sukcesu dla kobiet przyszłego sukcesu, dlatego moim drugim celem poza
powrotem do życia zawodowego jest pomaganie w przyszłości innym kobietom
„na życiowym zakręcie”, chciałabym móc przekazać swój talizman
szczęśliwą sukienkę innej kobiecie – to takie moje marzenie:)”

Rozchodzimy się po tych dwóch etapach, ale nie tracimy ze sobą  kontaktu. Mamy forum, odbywamy spotkania okolicznościowe. Teraz jednak wchodzi na scenę mentorka. To już spotkania indywidualne. Prowadzone przez kobiety sukcesu, psycholożki, coachów, trenerki, przedsiębiorczynie. Powrót na rynek pracy po dłuższym okresie bezrobocia  nie jest łatwy. Trzeba skutecznie aplikować, doprowadzać do zaproszenia na rozmowę  kwalifikacyjną ,być skuteczną. A potem, po otrzymaniu angażu, zderzenie z wymogami pracodawcy, zaistnienie w zespole,  wymaga niejednokrotnie dalszego wsparcia by tę  pracę utrzymać. To rola dla mentora.
Nierzadko spotykam się z pytaniem:  a jakie macie statystyki? Ile waszych kobiet uzyskuje to miejsce pracy. Wtedy odpowiadam wykładem, że jakkolwiek uczestnictwo w programie nie dotyczy mas, to prawie 75% beneficjentkom naszego programu udaje się utrzymać nierzadko  żmudną pracą i cierpliwością zdobyte miejsce pracy. Jednak najważniejszą wartością jest ich postawa, nowe spojrzenie na siebie, większa odwaga, determinacja w walce o miejsce pracy. Bo kiedy jako mentorka otrzymuję listy, jak poniżej, widzę, że nasza praca, projekt, idea i zamysł mają sens, że  pozostawiają ślad w  świadomości kobiet. Potrafią one stawić czoła losowi, trudnościom:

„Małymi  kroczkami  idę  do  przodu.  Pracuję.  Wstaję  o 5tej,  szykuję siebie  i  dzieci , i  jadę,  aby  zacząć  pracę  punktualnie.  Szefowa  podziękowała  mi  za  sobotnią pomoc w  sprzątaniu i  inwentaryzacji  magazynu.  Dostałam dodatkowe  zlecenie.  I  dalszą  umowę  do 22.12. Co  dalej  – nie  wiem.
Działam,  pracuję,  staram  się  naśladować  najlepsze  w  wynikach  dziewczyny  w  pracy.  I  chyba  są  małe  efekty.  Skoczyłam  w  górę  z  planem. Kierowniczka  mnie  dzisiaj  rano  na  odprawie  pochwaliła 🙂 cieszę  się,  bo  ostatnio  miałam  trochę  kłopotów  ze  spaniem  i  w pracy  było  mi  ciężej. Ale  co  tam.  Trudności  muszą  nas  mobilizować.  Planuję, tak ,jak mnie uczyłaś.  Każdy  kolejny  dzień. I  wieczorem  odhaczam  to  co zrobiłam  pozytywnie.  Za  zaniedbania mi  wstyd,  ale  cóż. Staram  się aby  było  ich  jak  najmniej.”

„Od dwóch dni spać nie mogę, bo jestem pod wrażeniem mojej nowej pracy. Makijaż zrobiłam bardzo ładnie, tak że Pani utwierdziła się w swoim przekonaniu co do mojej osoby. Rozmawiałam z Nią tak, jak mi poradziłaś. Patrzyłam prosto w oczy, nie bałam się pytań o pensję. Jedyną przeszkodę stanowiły moje zajęte piątki. Ostatecznie ten argument pozostał pominięty. Wynagrodzenie na początek jest mało zachęcające, jednak patrząc w przyszłość, rokowania są bardzo optymistyczne. Już nie zazdroszczę innym stabilności…Wiesz, że zazdrość to najgłupszy z grzechów. Nic z niego nie ma! Żadnych, nawet chwilowych korzyści:-):-):-)”.

„Wczoraj  walczyłam  o  utrzymanie  pracy.  Jestem  bardzo  zmęczona,  ale  jest.
Muszę  mieć  pracę.  Wymogiem  było  zrobienie  wysokiego  planu,  czyli  zarobienia  dla  firmy  marży.Do  ostatniej  chwili trzymano  mnie  w  niepewności  i   do  16tej  nie  wiedziałam, czy  jutro  mam  przyjść  do  pracy.
Ale  byłam  nastawiona  pozytywnie.  I  jestem dumna z  siebie, że dałam  z  siebie  wszystko.  Szefowa powiedziała, że widzi, iż „mam  potencjał”. Od „Ingeusa”  otrzymałam  sieciówkę na miesiąc za 133 zł (i  znowu  nie  muszę  jeździć na  gapę :)). Ale  już  z  dziećmi  kilka  dni  temu  „postanowiliśmy”, że  jak  nie ta  to  będzie  inna  praca:). Już  nieważne, czy taka szyta na  miarę  ambicji  czy umiejętności, ale na  miarę podstawowych  potrzeb. Kiedyś uwielbiałam „biegać” po  schodach,  dosłownie  i  w  przenośni, po  2, 3 stopnie naraz,  a teraz wiem, że  ważne  jest  aby  w  ogóle  iść  w  górę.  Pomału,  nawet  po  stopniu, ale  w górę”.

Powyższe słowa budują. Takie i wiele, wiele innych, w tym  wylewnych podziękowań spływa na moje ręce. To miłe uczucie, motywujące do zaangażowania się bardziej i bardziej. Żyję problemami „moich dziewczyn”. Tymczasem beneficjentką programu Dress for Success jestem również ja. Poznaję znakomite grono przedsiębiorczych ,pozytywnych entuzjastycznych kobiet, które swoją  postawa, konsekwencją ,zaradnością, siłą woli, osiągnięciami zarażają „ moje” podopieczne. Które zapalają do dalszego działania.
Ale to przede wszystkim  one, kobiety bez pracy, potrzebujące, na zakręcie i z rozterkami  w poszukiwaniu swoich życiowych dróg dają mi poczucie sensu: możliwość dzielenia się z nimi doświadczeniem, uwagami, wiedzą, radami. Nie zrażają się, mimo że bywam wymagająca, twarda, konsekwentna. Czasem nawet szorstka. Pozwalają mi mieć swój wkład w zmianę  świata. Na lepsze.

Alina


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI