Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

21 listopada 2014 in Solidarność kobiet by redakcja

Historia Grażyny

Zacznę od tego, że przymierzam się do napisania książki.

Wiem dokładnie o czym i dla kogo będzie ta książka i jeżeli Wy też chcecie wiedzieć, to wam powiem. Dla Opiekunek Osób Starszych. Żaden tam poradnik, tylko osobiste przeżycia i refleksje na ten temat.I pewno jedyna jaką w życiu napiszę. Staropolskie porzekadło mówi:”Starość nie radość, młodość nie wieczność” Das stimmt ( niem.zgadza się) Opiekunki osób starszych w Niemczech to już chyba, prawie półmilionowa rzesza kobiet z Polski, które tak jak i ja wyjechały za chlebem do obcego kraju.

W Polsce zrealizowałam pomysł o własnym biurze rachunkowym. Totalna klapa. Przyczyna trywialna. Brak środków na koncie. Ale od zawsze pragnęłam podróżować.Najpierw były to podróże z „Tomkami” Szklarskiego, a od jakiegoś czasu z „Blondynkami” Pawlikowskiej albo „Z kobietami na krańcach świata” Wojciechowskiej. Moje życiowe marzenie udało mi się w końcu zrealizować. Podróżuję.

Jestem W Niemczech i pracuję jako opiekunka osób starszych, ale najpierw był Amsterdam( praca pokojówki),potem Wurtzburg w Bawarii, a teraz czas na Zagłębie Ruhry ( Bottrop i okolice). To niezwykła praca. 24 godziny na dobę z małymi przerwami.

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się być łatwa(jedyna trudność to bariera językowa),wcale tak nie jest. Wymaga bowiem pewnych predyspozycji osobistych, doświadczenia w opiece(nawet nad własnymi dziećmi),empatii i niespożytych pokładów cierpliwości.Najgorszy jest zawsze pierwszy tydzień pracy. Wchodzisz do całkiem „nowego” świata.

Druga i chyba największa trudność to nauka RUTYNY osoby podopiecznej, staruszki lub staruszka( choć panowie są ponoć łatwiejsi w obsłudze, ha, ha), która tę rutynę „dopieszczała” przez 70 albo i więcej lat , a Ty musisz załapać jak najszybciej. Inaczej dramatycznie wzrasta poziom kortyzolu po obu zainteresowanych stronach. Lubię to uczucie ‚dogadania się”. Widzę wtedy uśmiechnięte oczy staruszki, słyszę mlaskanie jak „wsuwa” gołąbki i dłużej przytrzymuje moją dłoń gdy mówię ” Gute nacht”. Na takie zaufanie trzeba sobie „zapracować” i to najlepiej w tempie ekspresowym.

Nie wiem jak ja to robię kochani, ale mnie się to po prostu udaje,a kiedy rano patrzę na siebie w lustrze to widzę siebie taką,jaką chciałby mnie widzieć mój pies. Czy to się nazywa powołanie?

Sama nie wiem, ale wiem ,że pomagam. Widzę to i czuję na własnych barkach. I to jest jedna strona medalu. Druga to taka, ze MY OPIEKUNKI zaprzyjaźniamy się ze sobą. I to się dzieje nierzadko już w autokarze, kiedy jedziemy w „tamtą” stronę.

Odwiedzamy się, robimy wypady na wspólne zakupy, dzwonimy do siebie i piszemy maile, wymieniamy przepisami na smakowite kąski. Wspieramy wzajemnie gdy jest „pod górkę”.

Dodajemy otuchy, gdy już brakuje siły, czasem przecież trzeba się porządnie wybeczeć. A potem… alleluja i do przodu!

Czy to jest SOLIDARNOŚĆ? Pewnie tak to można nazwać, ale tylko wtedy, gdy wynika z potrzeby serca.

Serdecznie pozdrawiam

Grażka

 


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI