Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

19 grudnia 2014 in Solidarność kobiet by sylwester.ciach

Historia Olgi

O. lat 27. Pierwszy lipiec 2011 roku, pierwszy dzień w nowej pracy, pierwsza konfrontacja z zespołem w oddziałowej dyżurce. „Skąd jesteś?”, „dlaczego okulistyka?” „za dużo tych okulistów” i „na co tyle rezydentów?!”. Lekko przygaszona stwierdziła, że da radę.  Oddział nie jest duży, zaś sam szpital otoczony familokami – typowe śląskie miasto i krajobraz. Tu spędzi 5 lat nauki albo „nauki” w drodze do zawodowej niezależności. Wiadomo jak jest. Doskonale zdaje sobie sprawę, jak to wygląda…znasz „górę” to się pniesz, nie znasz – radź sobie sam. Dziś nikt nie ma czasu i ochoty na przyuczanie adeptów. Każdy goni za „lepszą” codziennością napotykając czubek własnego nosa. Poza tym po co szkolić potencjalną konkurencję?
W pierwszym dniu pracy rezydent poznaje swojego kierownika specjalizacji. Jej przydzielono K. – młodą, ambitną, z doktoratem na koncie. Dla niej O. – pierwsza podopieczna. Pierwsza rozmowa…babskie tematy, na czele oczywiście z butami. Pierwsze wrażenie – budujące.
Minął miesiąc, kolejny. Tego dnia, idąc do pacjenta  K. opowiadała o objawach, diagnostyce, leczeniu. Nagle,  w oderwaniu od kontekstu K.  powiedziała: „nauczę Cię, bo mnie nie chcieli uczyć i musiałam dojść do wszystkiego sama i wiesz…wiem, że dobrze robię”. W tym momencie O. szła już trzy metry nad ziemią. W pracy lekarza wejście w relację „mistrz-uczeń” jest niesamowicie ważne – zarówno dla lekarza, jak i dla jego pacjentów. Młody adept czuje się bezpieczniej, pewniej, co z pewnością sprzyja jego rozwojowi.
Po kilkunastu miesiącach O. jest jedyną z „młodych”, która asystuje K. przy zabiegach. Ta szczegółowo opisuje co robi, jak i dlaczego. O. chłonie, czyta, zapisuje, zapamiętuje, fotografuje pacjentów przed i po zabiegach. Wspólnie cieszą się z efektów. Podczas gdy K. jest na urlopie ordynatorka zleca O. samodzielne zoperowanie pacjenta.  O. nie boi się, wie co ma robić. Efekt dnia następnego: szeroki uśmiech pacjenta, ordynator i O., która od razu pisze o sukcesie do swojej mentorki. K. odpisuje: „jestem z Ciebie dumna :)”.
Po ponad trzech latach współpracy O. wie, że trafiła na kobietę pewną siebie, swojej wiedzy, otwartą, która uczy ją podejścia do zawodu. Praca lekarza dla niej to nie jest  „od -do”, to analiza różnych przypadków, ciągłe poszerzanie swojej wiedzy, chęć niesienia pomocy. Autorytet broni się sam, nie musi nic udowadniać, a jeśli przy tym można z nim porozmawiać przy kawie o wszystkim, pomilczeć lub się pośmiać? Najlepiej. Przecież sens tej pracy to uśmiech, wdzięczność w oczach pacjentów i zadowolenie z dobrze wykonanego zadania.
Dziękuję K. za inspirację i za ciągłe łamanie schematów. Róbmy to dalej!

Olga R.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI