Pierwszy ” Dzień Króla”

W Holandii każdego roku obchodziło się Dzień Królowej przez więcej niż 100lat. Dlaczego ? Dlatego, że na tronie zasiadywały tylko kobiety – Wilhelmina, Juliana i Beatrix.

W tym roku w sobotę 26 kwietnia będzie Dzień Króla – ponieważ królowa Beatrix abdykowała i teraz królem jest jej syn Willem Alexander. Te dni w Holandii są bardzo uroczyste, ludzie ubierają się na pomarańczowo bo to kolor dynastii,  a także wszędzie widać flagi holenderskie i różne gadżety w kolorach czerwono-biało-niebieskich.

Czytałam programy imprez kulturalnych, odbędzie się mnóstwo koncertów, imprez spotowych itp. Ludzie szczególnie cieszą się z powodu tradycyjnego handlowania na ulicy, które odbywa się  w ciągu dnia i nocy z 26 na 27 kwietnia. Jest to jedyny czas, gdy każdy może przynieść jakieś niepotrzebne już rzeczy z domu i nimi handlować. Holendrzy to uwielbiają. Wówczas można kupić ciekawe przedmioty za czasem bardzo niską cenę.  Po zamknięciu sklepów ludzie rozkładają swój towar na ulicach i handlują.Tłok jest wtedy niesamowity, muzyka gra, ludzie jedzą jakieś smakołyki kupowane na straganach, piją piwo.

No zobaczymy jak   będzie w tym roku. Jako, że mieszkam w centrum miasta to muszę się nastawić na koncerty od rana do nocy, oraz gwar uliczny przez całą noc.

PODYSKUTUJ: