Chleb, łóżko, łazienka

W Holandii wojsko i wolontariusze budują pomieszczenia dla uchodźców. Niedaleko Nijmegen będzie mieszkało 3000 osób. Połowa gmin na swoje obozy uchodźców a reszta się przygotowuje. Wiadomo ,że na ten temat są bardzo różne, skrajne zdania, ale przyjdą i gdzieś muszą mieszkać w myśl zasady 3 B – bad, bed, brood, czyli  – łazienka, łóżko, chleb. Nie wiem czy z pobytu w Holandii będą zadowoleni – jesli ktoś uciekał przed wojną to tak , ale jeśli ktoś chciał sobie poprawić finansowo to nie bardzo – bo zasiłki są  mniejsze niż w Niemczech a pracy nie ma , bo 600.000 Holendrów jest bezrobotnych i dla nich też nie ma pracy.

Przyszłość Europy w związku z kryzysem , bezrobociem i wzrastajacą liczbą uchodźców nie rysuje się ładnie. Ludzie mają pretensje, że zamyka się domy opieki , zmniejsza zasiłki dla starszych ludzi, obcina się wszystko co można.  Ostatnio strajkowali policjanci, bo naprawdę  ich pensje są niewysokie.

Ciekawa jestem jak to będzie w Polsce, bo w Holandii ludzie są przyzwyczajeni do uchodźców i imigrantów, ale to nie znaczy, że wszystkim to się podoba.  Tu już przybywali ludzie ze wszystkich stron świata. Największe grupy z Maroka , Turcji a także przybywali w dawnych socjalistycznych czasach Czesi, Węgrzy, ludzie z byłej Jugosławi ,mnóstwo ludzi z Erytrei, dawnej Etiopii i z wielu innych krajów.

PODYSKUTUJ: