Dzień POLONII i Dzień Flagi

Mam dzisiaj swoje święto, Bo dziś jest Dzień Polonii i Dzień Flagi

„codziennik”- Kształty słów (FB)

Z dala od kraju

Mieszkam od 19 lat w Holandii, ale cały czas jestem Polką, czuję się Polką, mimo to, że posiadam też holenderskie obywatelstwo .Przedstawiam się jako Polka.
Próbowano mnie przekształcić w Holenderkę, ale się nie dałam.Polska i Holandia tak bardzo nie różnią się kulturowo.Jesteśmy w jednej grupie chrześcijańskiej. Bardzo łatwo mi znaleźć wspólne tematy z rdzennymi Holendrami. Mamy podobne poglądy, jemy podobne potrawy, np. bigos przez nich zwany – zuurkool. Holendrzy bardzo lubią naleśniki my też :) jedzą chętnie grochówkę tak jak my.
Urodzeni jesteśmy w kulturze zachodnioeuropejskiej, nasze tradycje są (niektóre) takie same a inne podobne.Mamy Boże Narodzenie i Wielkanoc tak jak oni inne święta też.
Właściwie nie odczuwam dużych różnic miedzy Polską a Holandią. Amsterdam wygląda w swej starej części tak jak Gdańsk ( budowane przez tych samych architektów) czy Bydgoszcz – kanały, kafejki, barki płynące kanałami. Można by mnożyć podobieństwa.
Życie w Holandii jak wszędzie nie jest łatwe lecz bardzo wymagające
.Mieszkam i w Polsce i w Holandii. Mam przyjaciół tu i tam i dobrze mi z tym. Pierwsze lata, gdy wracałam z Polski do Holandii płakałam całą drogę, awanturowałam się z mężem, że nie podoba mi się Holandia, ale dzięki jego cierpliwości i dobroci oraz wielkiej miłości do mnie jakoś przyzwyczaiłam się do Holandii. Teraz, gdy są nowe autostrady w Polsce w ciągu jednego dnia możemy być w Polsce i dzięki temu nie odczuwam już tak bardzo tęsknoty za moim krajem, bo jest on na wyciągnięcie ręki :)
Autor: Iwona Miżyńska van Eck

My Polonia

często myślimy o Polsce
o naszej Matce – Ojczyźnie
My dzieci daleko od Matki będące
i o niej wiecznie śniące.
Prawdziwą miłość
do niej się odkrywa
gdy na Obczyźnie się przebywa
Nie kryjesz że jesteś Polakiem
eksponujesz, kulturę prezentujesz
Nie będzie Cię kto inny pouczał
i Polakowi dokuczał
Znamy swoją moc i siłę
umiejętności i mądrość
Mało kto Polakowi dorówna !
autor: Iwona Miżyńska van Eck

PODYSKUTUJ: