Polecam podczas rozmowy telefonicznej

…mojej kochanej przyjaciólce z Polski lek; ona natychmiast sprawdza w sieci i mówi, ze chwilowo nie ma. I ze tak dziwnie napisane, „na magazynie brak”. Dziwujemy sie obie, ze nie tylko torebek ale juz i leków na magazynach brakuje.

Od miesiaca juz lezy na parapecie okiennym i spoglada na mnie ksiazka Janusza Glowackiego „Z glowy”. Dostalam ja od rodziny z mottem, ze to o emigracji i ze ja emigrantka, wiec razem pasujemy. Rodzina, nota bene, ksiazki nie czytala. Przez miesiac przeczytalam tylko lewa strone okladki, na której znajduja sie trzy przykazania emigranta. Ostatnie – „jezeli ktos cie obrazi, usmiechaj sie – zemscisz sie pózniej” – to wlasciwie nic z emigracja nie ma wspólnego – to przeciez samo zycie, emigranckie, czy nie.

Emigracja. W Wikipedii znajduje definicje: „Migracja, emigracja, imigracja – wędrówka ludności mająca na celu zmianę miejsca pobytu. Przemieszczanie się ludności jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i występowało we wszystkich czasach.”
Czyli nic nienormalnego. Czytam dalej – Wikipedia ma calkiem wiele do powiedzenia na temat emigracji!!!
„Istnieją różne modele migracji. Po 1945 roku zostały wyróżnione cztery najważniejsze:

  • Klasyczny model migracji – pomimo pewnych limitów ilościowych, migrantów generalnie zachęca się do przyjazdu, gwarantuje się im obywatelstwo. Ta kategoria dotyczy tak zwanych „narodów imigrantów”, a więc USA, Kanady, Australii.
  • Kolonialny model migracji – dotyczy dawnych imperiów kolonialnych, głównie Wielkiej Brytanii i Francji. Zakłada on faworyzowanie imigrantów z dawnych kolonii kosztem tych z innych krajów.
  • Model gastarbeiterów – zakłada politykę przyjmowania imigrantów jako pracowników na określony czas, bez udzielania im obywatelstwa (nawet pomimo długotrwałego pobytu w kraju). Przykładem są tu Niemcy, Szwajcaria i Belgia.
  • Imigracja nielegalna – samowolne przekraczanie granicy bądź też pozostawanie w kraju przyjazdu po upływie terminu np. wizy turystycznej. Nielegalni imigranci automatycznie stają się marginesem społecznym…”

Odechciewa mi sie czytac Wikipedie. Zdenerwowalam sie. Zeby to zycie bylo takie proste i wszystko sie dalo w szufladki z kategoriami poupychac… W Wikipedii moze i sie da, ale na zywo?

Pozostaje z szacunkiem,
Klasyczny, Gastarbeiterowski Margines Spoleczny

PODYSKUTUJ: