Berlin

fullsizerender-190-kopia

Grudzień jest intensywny pod kątem promocji mojej ostatniej książki ” Słodkie, zdrowe, świąteczne”. W piątek w Akademii Kulinarnej kręciliśmy wywiad, podczas którego pokazywałam jak przygotować gryczano-owsiane pierniki z orzechami włoskimi. Wyszły takie, jak lubię. Intensywne w smaku, pikantne.

Po nagraniu spotkałam się z koleżanką, która jako jedna z kilku moich znajomych postanowiła pomóc mi zorganizować dla pewnej osoby niespodziankę. W takich chwilach odzyskuję wiarę w ludzi, przynajmniej na chwilę, ale…potem słucham wiadomości oraz tego, co się wyprawia np. w sejmie i ten optymizm mnie opuszcza.

Po spotkaniu kolejny wywiad, a potem stały zestaw piątkowy. Po Jagódkę do szkoły, obiad i na zajęcia. Ale tym razem jeszcze musiałam zdążyć z pakowaniem walizek. Dla Jadzi na weekend do taty. Dla siebie na krótki wyjazd.

Jeszcze w piątek pojechaliśmy z Józiem do rodziny pod Wrocław. W sobotę Józia zostawiliśmy z dziadkami na Dolnym Śląsku, a sami pojechaliśmy poczuć atmosferę świąt na bożonarodzeniowych jarmarkach w Berlinie.

Grzane wino, unoszący się w powietrzu zapach korzennych przypraw, jabłka w karmelu i kolędy. Zamiast prezentów pod choinkę poproszę o więcej takich wycieczek.

PODYSKUTUJ: