Warsztaty

Wakacyjne Warsztaty Twórczego Pisania

ANNA JANKO TOMASZ JASTRUN MACIEJ CISŁO
zapraszamy na plenery pisarskie w Zamku Rycerskim w Sobkowie koło Kielc
* 1-7 lipca 2018
* 20 godzin warsztatów z mistrzami pióra oraz konsultacje indywidualne
* noclegi ze śniadaniami w XVI-wiecznym obiekcie, w pokojach 2-3 osobowych z łazienką
* restauracja na miejscu
* wypoczynek i kreatywne pisanie pod okiem pisarzy
* zapisy oraz informacje o programie warsztatów i cenie: 697 763 036
mail: msikorskaniedzwiedzka@yahoo.com
Warsztaty, program:

Utwór literacki to intymne spotkanie autora i czytelnika. Podejrzewamy, że jest jeszcze ktoś trzeci w tym towarzystwie. Interesuje nas fizjologia twórczości i metafizyka spotkania w procesie lektury. Nie ma recept na tworzenie literatury, do tego potrzebna jest „iskra Boża”, ale wierzymy, że każdego wrażliwego człowieka można nauczyć pisać przynajmniej sprawnie, lub interesująco. Zajęcia będą miały część teoretyczną i praktyczną, od uczestników będzie zależeć, na co zechcą położyć większy nacisk. Chcielibyśmy nie tylko przekazać wiedzę, ale przede wszystkim inspirować. Wśród pytań, na które poszukamy wspólnie odpowiedzi bedą ,między innymi takie:
jak pisać, by mieć swojego czytelnika? Kim jest ten, kto pisze? Czy autor powinien mieć wysoką samoświadomość artystyczną? Czy autor, który nie czyta książek ma szansę na dłuższą karierę? Jak język prowadzi pisarza, i dokąd? Jakie formy odpowiadają jakim temperamentom autorskim? Jak duża jest rola pamięci osobistej w pisarstwie i czy można uciec od autobiografii? Oprócz tego zastanowimy się jak podglądać rzeczywistość i wchodzić jej pod skórę ,by ujawniała wszystkie swoje barwy, smaki i zapachy ? Jak widzieć to czego inni nie dostrzegają? Większość ludzi zwykła robić z czegoś nic, my starać się będziemy przy pomocy słów robić coś z niczego. Jak mieć pomysł na pomysł? Pomysł nie tylko w sztuce, jako źródło sukcesu. Jak polować na pomysły?
Tematyka warsztatów dotyszyć będzie także tematów takich jak:
– Skrót jako istotna część naszej cywilizacji. Dlaczego lubimy aby wszystko było teraz tak krótkie? Krótkie wiadomości tekstowe(SMSy), listy e mailowe, Dlaczego im krócej tym trudniej? Sztuka tworzenia krótkich form. Anegdota-, czym jest i skąd jej siła. Ironia i dowcip, jako przyprawa do życia i pisania.
– Dziennik i blog jako forma dawania świadectwa mijającym dniom. Blogi jako moda, ale też sposób przeżywania świata. Dlaczego w sztuce zwiększa się rola faktu, a maleje fikcji i kreacji.
– Jak tworzyć podstawowe formy dziennikarskie: reportaż, wywiad, felieton, relację.
– Wywiad i jego wielka kariera w naszych czasach. Jakie są zasady tego gatunku, na czym polega trudność pisania, tej pozornie najprostszej dziennikarskiej formy? Historia wywiadu.
– Poezja, która jest o u źródeł wszelkiego pisania. Poetyckość, jako sposób widzenia i przeżywania świata. Jak używać poezji pisząc nie poetyckie teksty? Czym jest poezja, tradycja i poezja współczesna?
– Proza . Opowiadanie, nowela, jako bliższe poezji niż powieść. Czym jest sztuka krótkiej formy? A czym jest powieść?
– Ważne detale w tekście , są jak bakalie w cieście. Czym jest aforyzm? Sztuka tworzenia puenty. Jak walczyć o tytuł? Jak dzisiaj dobrze sprzedać tekst ?
– Kwestia smaku, gdzie są granice intymności ?
– Pisanie, a dramaty życia, jak sobie z nimi radzić? Opowieść – jako nadawanie sensu cierpieniu.
Zaproponujemy Państwu także trochę teorii. Zastanowimy się nad zagadnieniami:
– Jak stworzyć dobry wiersz z rymami albo bez.
– O formie i treści, unikaniu amatorszczyzny i o prowokowaniu natchnienia.
– Powieść, jej konstrukcja, bohater i akcja.
– Finał, dialogi, mowa ciała i mieszanie gatunków.
– Talent, rzemiosło, notatnik pisarza i poczekalnia książek.
– Sztuka nie-pisania, zmysły i umysł, tradycja i nowoczesność.
– Organiczne źródła sztuki.
Wszystko to w ciągu 20 godzin warsztatów, ponadto spotkania i konsultacje.

PODYSKUTUJ: