sobota

nie mogłem długo zasnąć, obudziłem się za późno i teraz nie mogę uruchomić wewnętrznego silnika, a dzień zsuwa się w m kierunku południa.

Siedzę nad ekranem komputera jak wędkarz i od kilku godzin nic…

Z wywiadu z Normanem Daviesem
Czyli Piłsudski nie podałby ręki Kaczyńskiemu?

ND. Marszałek zamknąłby Kaczyńskiego w więzieniu. Wobec przeciwników zachowywał się dosyć brutalnie.

Można być jednocześnie patriotą i obywatelem świata?

ND. Oczywiście. Kluczem do patriotyzmu jest to, że każdy z nas ma wiele warstw tożsamości. Zaczynają się od rodziny matki, rodziny ojca. Mamy patriotyzm lokalny, czyli każdy ma w sercu swoją małą ojczyznę. Dla jednej osoby będzie to Gdańsk, dla innej Kraków. Jest oczywiście też warstwa narodowa i jest też ponadnarodowa. Ale to wszystko można połączyć. Ja pochodzę z Wielkiej Brytanii, w skład której wchodzą cztery narody: Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. I można być Brytyjczykiem, można być Brytyjczykiem szkockim, Anglikiem, Walijczykiem, Europejczykiem itd. Ja mam dodatkowo paszport polski i jestem z Polską silnie związany.

Nie podobają mi się takie wykluczenia. Jesteś patriotą jednego kraju, w którym wszyscy mają być katolikami, takimi jakby klonami. Rasa ludzka to nie klony. I ten patriotyzm przymusowy jest bardzo nieładny, niezdrowy i nieprawdziwy.

PODYSKUTUJ: