1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

4 lutego – Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

fot.123rf
fot.123rf
Nowotwory stały się jednym z największych zdrowotnych zagrożeń cywilizacyjnych naszych czasów. Pamiętajmy, że stała obserwacja organizmu, profilaktyka i systematyczna kontrola są najlepszymi narzędziami walki z rakiem. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, aby zachować czujność onkologiczną?

Profilaktyka i czujność onkologiczna to najważniejsze kroki do zmniejszenia ryzyka poważnych skutków choroby nowotworowej. I choć świadomość społeczeństwa na temat ich roli systematycznie rośnie, to w Polsce nadal za mało osób zgłasza się na badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka lub wykonują je w zaawansowanej fazie rozwoju choroby. A jak wskazuje WHO, ok. 30% zachorowań na raka można uniknąć również poprzez właściwe zachowanie prozdrowotne.

Czujność to podstawa

Wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów najwyższa zachorowalność wśród Polaków dotyczy przede wszystkim raka płuca, piersi i jelita grubego.

– To najczęstsze lokalizacje nowotworu, jednak co ważne, bardzo często mamy wpływ na zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia lub całkowitą wyleczalność przy wykryciu w początkowej fazie choroby. Bardzo ważna jest jednak stała współpraca pacjenta z lekarzem oraz chęć do szybkiej konsultacji niepokojących objawów. Niestety, w naszym kraju wciąż znacznie mniej chorych  z nowotworem zaczyna być leczonych we wczesnej fazie choroby, podczas gdy w USA i krajach Unii Europejskiej standardem są wczesne wykrycia. To pokazuje jak wiele pracy jeszcze przed nami i jak wiele obaw czy barier społecznych wpływa na niechęć do diagnostyki  – mówi dr n med. Grzegorz Juszczyk, Dyrektor Biura Edukacji Zdrowotnej Grupy LUX MED.

Objawy, których nie można zlekceważyć

Nasz organizm bardzo często wcześnie zaczyna wysyłać sygnały, które mają wzbudzić naszą czujność w celu poszukiwania przyczyny zaburzeń. Dlatego powinniśmy być wyczuleni na niepokojące objawy i nie lekceważyć różnorodnych symptomów, aby zareagować wcześnie i skutecznie chronić swoje zdrowie.

Najczęściej występujące objawy to m.in.:

Rak płuc:

Objawy: przewlekły suchy kaszel,  ból w klatce piersiowej, powracające zapalenia płuc, ciężki i  świszczący oddech, wypluwana krew.

Rak jelita grubego:

Objawy: zmiany rytmu wypróżnień, stały dyskomfort okolicy brzusznej, duży spadek wagi.

Rak piersi:

Objawy: zmiany kształtu lub koloru gruczołu sutkowego, wyczuwalne guzki, wydzielina z brodawki, ból piersi.

Chłoniak:

Objawy na początku mogą być mylone z przeziębieniem lub grypą. Najczęstszym objawem chłoniaka jest niebolesne powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, pachowych, pachwinowych lub w innych umiejscowieniach. U chorego mogą występować także: gorączka, osłabienie, poty nocne, utrata masy ciała, swędzenie skóry.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze