1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Antykoncepcja podczas „pierwszego razu”

123rf.com
123rf.com
Badania pokazują, że na swój pierwszy stosunek seksualny młodzi ludzie często decydują się średnio około 17 roku życia. Zapytani o trzy najważniejsze warunki, które powinny zostać spełnione, aby doszło do „pierwszego razu”, wymieniają przede wszystkim dojrzałość, która objawia się tym, że człowiek wie czego chce i jest na to świadomie zdecydowany. Drugim warunkiem jest posiadanie odpowiedniego partnera seksualnego, przy którym można czuć się swobodnie, a trzecim przygotowanie odpowiedniej formy antykoncepcji. Jednak badania przeprowadzone w ramach raportu „Współczesna Seksualność i Nowoczesna Antykoncepcja Polaków 2014” pokazały, że ten ostatni warunek jest najczęściej pomijany*.

Jedną z pierwszych form kontaktów seksualnych podejmowanych przez młodych ludzi jest petting. Średnio o 2 lata wyprzedza stosunek seksualny. Blisko 40% kobiet i mężczyzn przyznaje, że uprawiało petting pomiędzy 13 a 15 rokiem życia*. „Ten rodzaj kontaktu seksualnego pozwala partnerom oswoić się ze swoją cielesnością, bez obaw związanych z ryzykiem zajścia w niepożądaną ciążę”, podkreśla seksuolog Michał Pozdał.

Obawa przed nieplanowaną ciążą towarzyszy pierwszym kontaktom seksualnym, ponieważ młodzi, decydując się na współżycie, nie dbają o właściwe zabezpieczenie. Dlaczego tak jest?

Lekarze i seksuolodzy podkreślają, że wynika to z braku wiedzy o antykoncepcji, strachu przed pójściem do ginekologa, przekonania o prawdziwości wielu mitów oraz zaniżania ryzyka i naiwnego myślenia, że „mi to się nie przydarzy”.

„Z moich obserwacji wynika, że młodzi zbyt mało znają swoją fizjologię, cykl menstruacyjny, niewiele wiedzą o antykoncepcji. Są przekonani, że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę i że nie zdarzy się to podczas pierwszego razu, a stosunek przerywany jest wystarczającą formą antykoncepcji. Oczywiście wszystkie te przekonania są błędne”,  podkreśla lekarz ginekolog dr Grzegorz Południewski.

Ekspert zauważa, że powodem braku skutecznego zabezpieczenia antykoncepcyjnego może być także przekonanie wśród części młodych kobiet, iż nie powinny one stosować metod hormonalnych. Tymczasem według WHO i wszelkich standardów medycznych nie ma przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej u młodych dziewczyn, które zakończyły wzrost kostny. Dodatkowo terapia hormonalna, którą może zalecić lekarz, w młodym wieku daje kobiecie dużo korzyści zdrowotnych w przyszłości, zmniejsza ryzyko stanów zapalnych, torbieli i guzów jajnika oraz rozwoju endometriozy.

Dużym problemem jest wciąż niska świadomość dostępnych metod antykoncepcji. Młodzi podejmując współżycie często myślą, że mają do wyboru tylko prezerwatywę oraz pigułkę.  Nie wiedzą, że istnieją jeszcze jakiekolwiek inne skuteczne środki. Jak podkreśla seksuolog Michał Pozdał, autor raportu „Współczesna Seksualność i Nowoczesna Antykoncepcja Polaków 2014”, nowoczesne metody antykoncepcji takie jak pierścień antykoncepcyjny,  plaster czy implant nie funkcjonują jeszcze w zasobach pojęciowych młodych osób.

*Raport „Współczesna Seksualność i Nowoczesna Antykoncepcja Polaków 2014”
zrealizowany w ramach kampanii edukacyjnej „Wakacje na okrągło” w marcu 2014r;
oparty m.in. na badaniu ilościowym „Młodzi a seks i antykoncepcja” zrealizowanym
w serwisie Facebook w lutym 2014, n=1842, obejmującym kobiety i mężczyzn w wielu
18-28 lat oraz badaniu jakościowym obejmującym 6 zorganizowanych wywiadów grupowych,
w których wzięło udział 60 osób; mat.pras. kampanii

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze