Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

zdrowe opalanie
123rf.com
14 maja 2014 in Zdrowie by redakcja

Bezpieczne opalanie: jaki masz fototyp?

Dobierając preparat przeciwsłoneczny, można skonsultować się z dermatologiem, od razu zdecydować się na optymalne zabezpieczenie UVA/UVB 50+ lub po prostu spróbować określić swój indywidualny fototyp i na tej podstawie wybrać właściwy dla naszej skóry kosmetyk. Dostępne opisy fototypów są na tyle precyzyjne, że praktycznie każdy z nas może dokonać autoklasyfikacji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Czym jest fototyp?

Fototyp to indywidualna reakcja skóry na działanie promieni słonecznych. Na podstawie podziału  zaproponowanego w 1975 roku przez doktora Thomasa Fitzpatricka, dermatologa z Harvard Medical School, wyróżniamy dziś 6 fototypów, określanych według: rodzaju cery, koloru włosów, obecności lub braku piegów, tendencji do oparzeń słonecznych lub przeciwnie, zdolności do opalenizny.

Jak dzielimy fototypy?

Fototypów jest co prawda 6, ale tylko 4 pierwsze wymagają odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej (typy V i VI dotyczą bowiem przedstawicieli rasy żółtej i czarnej):

  • Fototyp I (zwany też celtyckim) − skóra mlecznobiała, najczęściej rude włosy, zawsze ulega oparzeniom, nigdy się nie opala, dużo piegów.

Zalecana ochrona: 1 – 4 dzień opalania SPF 30 – 50, 5 – 8 dzień opalania SPF 20 – 25, od 9 dnia opalania SPF 10 – 15. Bez względu na zastosowane filtry osoby z fototypem I nie powinny przebywać na otwartej plaży.

  • Fototyp II (zwany północnoeuropejskim) − skóra jasna, zawsze ulega oparzeniom, niekiedy lekko się opala, sporo piegów.

Zalecana ochrona: 1 – 4 dzień opalania SPF 20- 30, 5-8 dzień opalania SPF 15 – 20, od 9 dnia opalania SPF 6 – 10. Zaleca się unikanie otwartej plaży.

  • Fototyp III (zwany środkowoeuropejskim) − skóra jasna lub lekko oliwkowa, niekiedy ulega oparzeniom, zawsze się opala (opalenizna średnia), mało piegów.

Zalecana ochrona: 1 – 4 dzień opalania SPF 15- 20, 5 – 8 dzień opalania SPF 6 – 10, po 9 dniu opalania SPF 6.

  • Fototyp IV (zwany południowoeuropejskim) − skóra oliwkowa, nigdy nie ulega oparzeniom, zawsze się opala (opalenizna ciemna), brak piegów.

Zalecana ochrona: 1 – 4 dzień opalania SPF 10 – 15, 5 – 8 dzień opalania SPF 6 – 10, po 9 dniu opalania SPF 6.

  •  Fototyp V −  skóra ciemna, nigdy nie ulega oparzeniom, zawsze się opala (opalenizna bardzo ciemna).
  • Fototyp VI − skóra czarna, nigdy nie ulega oparzeniom.

Czy jednak ta wiedza zawsze wystarczy, aby opalanie było w pełni bezpieczne?

Dr Roman Prończuk

− Fototyp możemy co prawda określić na podstawie dość precyzyjnego podziału wg Thomasa Fitzpatricka, ale jeśli na skórze występuje duża liczba znamion albo pojawia się nagle znamię nowe, niepokojące lub też mamy jakąkolwiek niepewność dotyczącą tego, czy nasza skóra jest zdrowa, lepiej skonsultować się z dermatologiem − mówi doktor Roman Prończuk z warszawskiej Kliniki MediDerm.

Lekarz obejrzy dokładnie skórę, zbada znamiona, być może zaleci usunięcie i wysłanie do dalszej diagnostyki, zarekomenduje odpowiednią na dany moment profilaktykę przed słońcem. Można mieć niski fototyp, ale są choroby nielubiące słońca, takie jak np. grzybica, które wymagają całkowitego wyleczenia przed wystawieniem ciała na działanie słońca. Podobna ostrożność tyczy się niepokojących zmian, w tym zwłaszcza znamion.

Bez względu na fototyp zawsze warto poradzić się dermatologa przed wyjazdem do ciepłych krajów, gdzie słońce jest bardziej agresywne i niebezpieczne. Dotyczy to szczególnie osób, które na co dzień pracują w zamkniętych pomieszczeniach. − Nawet wysoki fototyp w tego typu przypadkach może wymagać zwiększonej ochrony” − wyjaśnia doktor Prończuk

Skonsultować się ze specjalistą powinny też osoby ze skłonnością do oparzeń, przebarwień oraz po zabiegach uszkadzających naskórek, np. pilingach i wszelkich laserowych. Czasem nie wystarczy jedynie filtr, może się okazać, że potrzebujemy również stosować specjalne kremy hamujące powstawanie barwnika i dodatkowo ochraniać na wakacjach skórę, np. przewiewnym materiałem, lub – w ekstremalnych przypadkach – unikać słońca, wybierając zacienione miejsca

Konsultacja: Dr Roman Prończuk,Klinka MediDerm


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI