Brak światła zimą: jak sobie radzić?

fot.123rf

Upragnione, pożądane. I po prostu potrzebne – do zdrowia, dobrego samopoczucia. Gdzie znaleźć światło zimą, kiedy natura nam go szczędzi?
Więcej światła! Nie trzeba być poetą w agonii, żeby wznosić takie westchnienia. Wystarczy, że mieszkasz w Polsce. I że akurat jest zima. Wiadomo – bez słońca nie ma życia. Przynajmniej na naszej planecie. Kiedy więc robi się go mało, życia też jest jakby mniej… Kurczymy się, zapadamy w sobie. Niektórzy wyjeżdżają do tzw. ciepłych krajów. Są tacy, którzy praktykują patrzenie na słońce (dla odważnych i wtajemniczonych). Inni szukają stosownych produktów, usług. I znajdują. Są lampy – duże i małe, zwane umownie antydepresyjnymi. W Japonii, gdzie odnotowano wpływ braku światła na wzrost liczby samobójstw, takie promienniki instaluje się w wagonach metra! Są też specjalne słuchawki (wynalazek – zapewne nie przypadkiem – Finów) pozwalające uzupełnić brak światła słonecznego przez uszy… Niektórzy odwołują się do jeszcze bardziej zaawansowanych technik, takich jak terapia światłem kryształów. Tu przodują Francuzi. To oni znaleźli patent na wykorzystanie w jednym urządzeniu mocy światła, koloru i kamieni szlachetnych.

reklama

Szmaragdy i rubiny

Gabinet nr 7 w warszawskim Studiu Sante. A w nim francuski Theragem. Stojąca, metalowa lampa z dwoma pałąkami. Oba zakończone ruchomymi oczkami, wypełnionymi kawałkami kryształów. Terapeutka Beata Sekuła wyjmuje z metalowej walizeczki wymienne nasadki z kamieniami, ocenia, które będą najodpowiedniejsze na zgłaszane dolegliwości. Może diamenty? Działają harmonizująco, regenerująco. Przywracają równowagę ciała, umysłu i ducha. We francuskim urządzeniu występują w towarzystwie karneolu, więc emitowane światło ma ciepły, pomarańczowy kolor. Chyba że terapeuta wybierze szmaragdy, szafiry, ametysty, rubiny… Wtedy światło przybierze odpowiednio zielony, niebieski, fioletowy albo czerwony odcień. Jeszcze kwestia ustalenia, jakie obszary ciała będą naświetlane. Z jaką mocą. Czy lepiej ustawić urządzenie na działanie energetyzujące, uspokajające, czy równoważące. Potem można już zamknąć oczy i poddać się relaksowi. A może będziesz wolała wpatrywać się w kolorowe światło i wchłaniać je również przez tęczówki? Nie razi, nie parzy, 20 minut mija jak chwila…

W terapii światłem kryształów udało się połączyć zalety fototerapii (światło), chromoterapii (kolor) i litoterapii (kryształy). Takie próby podejmowano już dawno, bez użycia wyszukanego sprzętu. Wystarczyło położyć się na ziemi, na świeżym powietrzu i ułożyć kryształy na ciele w momencie, gdy słońce osiągało najwyższy punkt na nieboskłonie – tak, by mogło je prześwietlić. – Te dawne praktyki zostały teraz zaklęte w kable, stoi za tym skomplikowana, nowoczesna technologia. Światło przenika przez kamienie, aktywuje je, po czym ta energia penetruje głęboko nasze ciało, również przez ubranie. Przyjmuje się, że kamienie czerwone i żółte służą stymulacji poszczególnych organów, a zielone, niebieskie i fioletowe sprzyjają wyciszeniu – opowiada Beata Sekuła. I zapewnia, że urządzenie jest inteligentne – gdzie trzeba, przyspieszy pewne procesy, gdzie indziej wyhamuje. Oczywiście nie bez pomocy terapeuty.

– Jego zadaniem jest rozpoznanie, czy pacjent jest w stanie nadpobudliwości nerwowej, czy raczej nadmiernego wycofania. Wreszcie wybór kamieni, miejsc naświetlania – wylicza Beata Sekuła.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »