Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
1 sierpnia 2014 in Zdrowie by redakcja

Choroby przyzębia groźne dla całego organizmu

Jama ustna to brama dla bakterii, przez którą groźne zarazki przenikają do serca, wątroby, mózgu. A cukrzyca ma silny związek z chorobami przyzębia? Zdrowotne konsekwencje unikania dentysty i szczoteczki sięgają dużo dalej niż jama ustna – przekonują stomatolodzy.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Osoby zaniedbujące higienę jamy ustnej są tak samo narażone na choroby serca jak palacze. Dlatego kardiolodzy apelują o regularne mycie zębów i wizyty w gabinetach dentystycznych. Ostrzegają, że stany zapalne w obrębie jamy ustnej to wylęgarnie bakterii, które, przedostając się do układu krążenia, potrafią wywołać wiele chorób ogólnoustrojowych ze śmiertelnym zawałem włącznie.

Za pomocą układu krwionośnego bakterie są w stanie dotrzeć do każdego praktycznie narządu. – Najczęstszym schorzeniem, za które odpowiadają, jest kłębuszkowe zapalenie nerek – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak z wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa. I dodaje, że gdy bakterie pochodzące z jamy ustnej uderzą w zatoki żylne opon mózgowych i mózgu, grozi nam zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu, a nawet udar, wywołany przez zatykające naczynia zakrzepy. Inwazja w rejonie oczodołu grozi z kolei zapaleniem tkanki i powstaniem ropnia, co może skończyć się utratą wzroku.

Wiadomo także, że choroby dziąseł mają wpływ na poziom cukru we krwi, ponieważ mediatory stanów zapalnych zaburzają gospodarkę węglowodanów. Opanowanie stanu zapalnego pomaga ustabilizować cukrzycę. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie kamienia, także poddziąsłowy. – Zwłaszcza że cukrzyca zwiększa ryzyko chorób przyzębia, i to nawet 4 krotnie – dodaje stomatolog.

Nawet sepsa, czyli ogólnoustrojowe zakażenie organizmu, może być wywołane przez połączenie niskiej odporności organizmu z chorobą przyzębia. – Bakterie chorobotwórcze, rozwijające się w patologicznych kieszonkach dziąsłowych, w skrajnych przypadkach są w stanie zakazić cały organizm – ostrzega dr Iwona Gnach-Olejniczak.

Jama ustna jest bramą dla bakterii szczególnie z powodu chorób przyzębia. Dlaczego? Pod dziąsłami, w gromadzącym się tam kamieniu, rozwijają się bakterie, które wywołują stan zapalny i układem krwionośnym przenikają z dziąseł do innych części ciała. Aby pokonać bakterie, należy zaatakować u źródła i przede wszystkim usunąć kamień, w którym bytują zarazki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca standardowo usuwanie kamienia w gabinecie 2 razy w roku. Niektórzy pacjenci, na przykład cukrzycy, powinni jednak robić to nawet co 2 miesiące.

Druga zasada to szybka reakcja na pierwsze objawy choroby przyzębia. Niepokoić powinny krwawiące dziąsła podczas mycia zębów, obrzęki itp. W takiej sytuacji pomoże całkowite usunięcie kamienia poddziąsłowego i wygładzenie powierzchni zębów. W bardziej zaawansowanych stanach rozwiązaniem jest zastosowanie ultradźwięków albo – przy szczególnie opornych bakteriach – odpowiednia antybiotykoterapia. Próbki płytki bakteryjnej pobiera się bezpośrednio z kieszonek dziąsłowych, co pozwala dobrać skuteczne leki. Nowoczesna stomatologia zna sposoby leczenia chorób przyzębia, więc warto z nich korzystać, bo stan jamy ustnej jest bardzo ważny dla całego organizmu.

mat.pras.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI