Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
21 lutego 2016 in Zdrowie by redakcja

Co jeść, aby się zdrowo doenergetyzować?

Kawa, napoje energetyzujące czy słodycze dają wprawdzie „kopa”, ale krótkotrwałego, a poza tym działają niekorzystnie na organizm. Co jeść, aby dostarczać sobie na co dzień zdrowej energii, radzi psychodietetyk Elżbieta Lange.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Według badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Bodymax 15 proc. Polaków między 25 a 65 rokiem życia deklaruje, że czują się zmęczeni już chwilę po obudzeniu…

Mam wrażenie, że gubi nas zatracenie się w dążeniu do perfekcji, które obniża nam jakość życia. Niezależnie od tego, jakiej presji jesteśmy poddani w pracy, szkole czy w rodzinie, to jeszcze stawiamy zbyt duże wymagania sami sobie. Wiecznie mamy jakieś listy zadań do wykonania, a w przypadku kobiet dochodzi jeszcze zajmowanie się wszystkimi wokół i brak czasu na autentyczne zadbanie o siebie. Mało snu, ciągły brak czasu, nieregularnie spożywane posiłki.

Jemy za mało lub odreagowujemy stresy kompulsywnym objadaniem się, tyjemy, odchudzamy się i zwykle wpadamy w błędne koło diet.

Osoby, które do mnie przychodzą, są często tak tym wyczerpane, że dosłownie nie mają siły, aby racjonalnie się odchudzać. Odchudzające programy to często próba ucieczki od prawdziwych problemów. A tymczasem dieta to zmiana wymagająca zasobów psychofizycznych i siły woli. Często gdy pytam, czy pacjentka ma na to siłę, słyszę: „Nie, ale muszę!”. Wtedy proszę ją o wypisanie wszystkich „muszę” i podkreślenie „czego ja chcę”. Pomijając fakt, że kobiety często nie znają swoich potrzeb, nie potrafią być ważne same dla siebie, okazuje się, że właściwie niewiele tak naprawdę muszą. A żeby było łatwiej coś zrobić, zamiast mówić o dietach, lepiej myśleć, jak zmienić nawyki żywieniowe.

Od czego zacząć?

Jak zawsze, od myślenia i zmiany podejścia. Podstawa zdrowego odżywiania to regularne jedzenie, tymczasem według badań na wszystkie posiłki w ciągu dnia poświęcamy statystycznie pół godziny! Za to chętnie jemy przekąski pomiędzy nimi, często przy biurku w pracy, w biegu. Bo dziś wszystko musi być szybko. Tylko że ten wieczny pośpiech i stres odbija się na naszym zdrowiu. Dlatego mówię pacjentkom: „Świat nie zwolni, to my musimy się nauczyć dbać o siebie i działać w takim, jaki jest”. Stres oczywiście też jest czasem potrzebny, ale najbardziej szkodzi permanentne zmęczenie, powtarzalność. Rutyna zabija kreatywność i radość, a zmęczenie to sygnał alarmowy, który wysyła nam ciało. Tylko że my zwykle bagatelizujemy te symptomy. Umysł łatwiej nam kontrolować, z ciałem jest trudniej.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI