Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Co latem grozi alergikom?

123rf.com
26 lipca 2016 in Zdrowie by redakcja
Lato to trudno czas dla alergików. Dalekie podróże, egzotyczne potrawy, posiłki na dworze i więcej czasu w plenerze zwiększają ryzyko gwałtownych reakcji organizmu na alergen.  Latem częściej dochodzi  do wstrząsów anafilaktyczych, które mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego narażeni są głównie alergicy, ale nie jest to reguła – pojawić się może u każdego.Najczęstszą organizm reaguje w ten sposób na ukąszenie przez owady i pokarmy.

„Wiosną i latem szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alergią pokarmową lub alergią na jad owadów błonkoskrzydłych. Spożycie uczulającego alergenu bądź użądlenie przez owada, na którego jad jest się uczulonym, może wywołać anafilaksję, w tym jej najcięższą postać, czyli wstrząs anafilaktyczny, stanowiący zagrożenie życia. Dlatego, zwłaszcza przebywając w miejscach odludnych, o utrudnionym dostępie do placówek służby zdrowia, niezmiernie ważne jest, abyśmy przestrzegali zasad bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia ostrej reakcji alergicznej należy pilnie wezwać pogotowie lub zgłosić się do lekarza. Objawy ciężkiej alergii rozwijają się średnio do 30 minut po kontakcie z alergenem pokarmowym, i do 10 minut po użądleniu”, mówi dr hab. Ewa Cichocka – Jarosz, pediatra, specjalista chorób alergicznych z Kliniki Chorób Dzieci Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert kampanii „Przygotuj się na wstrząs”.

Co możesz zrobić, jeśli jesteś świadkiem wstrząsu anafilaktycznego? 

Trzy proste czynności mogą uratować komuś życie.
KROK 1 Jak najszybciej wezwij pogotowie.
KROK 2 Upewnij się czy poszkodowany ma przy sobie preparat przeciwwstrząsowy – adrenalinę do samodzielnego podania a następnie przekaż tę informacje ratownikowi
KROK 3 Do czasu pojawienia się pogotowia zapewnij poszkodowanemu podstawową pomoc – udrożnij drogi oddechowe oraz w przypadku kiedy poszkodowany nie oddycha, uciskaj klatkę piersiową i zastosuj sztuczne oddychanie (zgodnie z algorytmem 30 x).

Chcesz wiedzieć więcej? Nie czekaj! Od 1 sierpnia do 2 września pod specjalnym numerem telefonicznym 800 800 422 uruchomiononym w ramach kampanii „Przygotuj się na wstrząs” będzie można bezpłatnie uzyskać poradę eksperta. Lekarze alergolodzy będą dyżurować w każdy wtorek i każdy czwartek od godz. 16:00 do 18:00.

na podst. mat. kampanii.


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI