Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
26 lipca 2016 in Zdrowie by redakcja

Co latem grozi alergikom?

Lato to trudno czas dla alergików. Dalekie podróże, egzotyczne potrawy, posiłki na dworze i więcej czasu w plenerze zwiększają ryzyko gwałtownych reakcji organizmu na alergen.  Latem częściej dochodzi  do wstrząsów anafilaktyczych, które mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego narażeni są głównie alergicy, ale nie jest to reguła – pojawić się może u każdego.Najczęstszą organizm reaguje w ten sposób na ukąszenie przez owady i pokarmy.

„Wiosną i latem szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alergią pokarmową lub alergią na jad owadów błonkoskrzydłych. Spożycie uczulającego alergenu bądź użądlenie przez owada, na którego jad jest się uczulonym, może wywołać anafilaksję, w tym jej najcięższą postać, czyli wstrząs anafilaktyczny, stanowiący zagrożenie życia. Dlatego, zwłaszcza przebywając w miejscach odludnych, o utrudnionym dostępie do placówek służby zdrowia, niezmiernie ważne jest, abyśmy przestrzegali zasad bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia ostrej reakcji alergicznej należy pilnie wezwać pogotowie lub zgłosić się do lekarza. Objawy ciężkiej alergii rozwijają się średnio do 30 minut po kontakcie z alergenem pokarmowym, i do 10 minut po użądleniu”, mówi dr hab. Ewa Cichocka – Jarosz, pediatra, specjalista chorób alergicznych z Kliniki Chorób Dzieci Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert kampanii „Przygotuj się na wstrząs”.

Co możesz zrobić, jeśli jesteś świadkiem wstrząsu anafilaktycznego? 

Trzy proste czynności mogą uratować komuś życie.
KROK 1 Jak najszybciej wezwij pogotowie.
KROK 2 Upewnij się czy poszkodowany ma przy sobie preparat przeciwwstrząsowy – adrenalinę do samodzielnego podania a następnie przekaż tę informacje ratownikowi
KROK 3 Do czasu pojawienia się pogotowia zapewnij poszkodowanemu podstawową pomoc – udrożnij drogi oddechowe oraz w przypadku kiedy poszkodowany nie oddycha, uciskaj klatkę piersiową i zastosuj sztuczne oddychanie (zgodnie z algorytmem 30 x).

Chcesz wiedzieć więcej? Nie czekaj! Od 1 sierpnia do 2 września pod specjalnym numerem telefonicznym 800 800 422 uruchomiononym w ramach kampanii „Przygotuj się na wstrząs” będzie można bezpłatnie uzyskać poradę eksperta. Lekarze alergolodzy będą dyżurować w każdy wtorek i każdy czwartek od godz. 16:00 do 18:00.

na podst. mat. kampanii.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI