Co mówi twoje ciało?

fot.123rf

Psychologowie przekonują, że po jego wyglądzie można poznać, co o sobie myślimy i kim dla siebie jesteśmy. Dlatego przyjrzyj się swojemu pięknemu, kobiecemu ciału – sprawdź, co możesz zrobić, by obudzić je po długiej zimie. I rób to powoli, z umiarem.
Pisałam już o tym nieraz, szerząc ideę, że człowiek to CUD – Ciało, Umysł i Dusza, jedność, w której te trzy elementy wzajemnie na siebie wpływają. Wiele z nas popełnia ten błąd, że na wiosnę chce zmienić w swoim życiu wszystko, pozbyć się starej, zimowej garderoby, wprowadzić nowe barwy i smaki, powziąć nowe postanowienia. I to najlepiej błyskawicznie. Tymczasem to ciało jest najczulszym barometrem, który wskazuje nam, jakie tempo jest dla nas najlepsze. Jeśli będziemy chciały zdziałać zbyt wiele – odpowie bólem, chorobą, zmęczeniem. Bo ciało musi iść w równym rzędzie z umysłem i duszą. Dopiero kiedy dokarmisz te dwa komponenty, czyli dotrzesz do istoty swojej kobiecości i zaczniesz spełniać marzenia o bardziej twórczym, kreatywnym życiu – możesz wprowadzić program naprawczy i pobudzający w sferze cielesnej.

reklama

Wsłuchaj się w sygnały

Ciało manifestuje nie tylko naszą urodę i kondycję, ale i stan zdrowia. By to, co widzimy w lustrze, nie było jedynie zadbaną fasadą, warto wiedzieć, czy wszystko jest w porządku. Dobrze jest słuchać symptomów z ciała, ale dla pewności warto zrobić podstawowe badania: Czy nie brakuje ci minerałów? Czy ciśnienie masz w normie? Czy cytologia prawidłowa? Co z sercem? Hormonami? Uspokojona możesz skupić się na profilaktyce, a jeśli coś jest nie tak, lepiej wiedzieć zawczasu i naprawić. Każdego dnia warto też zrobić „skan ciała” – to proste ćwiczenie, zajmie ci 5 minut. Służy temu, by odczuć symptomy płynące z ciała (skurcze, bóle, mrowienie), ale także jest doskonałą lekcją uważności, medytacją. Wygląda tak: siadasz wygodnie lub się kładziesz, zamykasz oczy i rozluźniasz mięśnie, oddychasz spokojnie. Sprawdzasz, począwszy od stóp, poprzez całe ciało, a także szyję i głowę, gdzie masz najbardziej napięte mięśnie. Rozluźniasz je, oddychasz.

Nakarm się

Nie licz kalorii, ale sprawdzaj składniki. Patrz, czy to, co jesz, jest wartościowe i odżywcze, ma witaminy i minerały, a nie tylko likwiduje głód. I nie przez miesiąc czy dwa, ale do końca życia. To prawdziwa troska o siebie, a nie o rozmiar swojej garderoby. Organizmy tak odżywiane w naturalny sposób dochodzą do swojej optymalnej wagi.

Od czego zacząć? – Na początek zamieńmy mocną kawę na zieloną herbatę lub szklankę ciepłej wody z sokiem cytrynowym. Wprowadźmy ziarna do śniadania, jogurt, otręby. To w naturalny sposób oczyści złogi, które zgromadziły się w tkance podskórnej i w jelitach w czasie zimy – mówi dr n. med. i pisarka Ałbena Grabowska. – Stopniowo do diety wprowadzajmy nabiał, sery, jogurty, do których sami wkrajamy owoce (unikajmy gotowych jogurtów owocowych, ponieważ mają zbyt dużo cukru). W kwietniu w naszym menu powinny znaleźć się warzywa, przede wszystkim zielone i czerwone. Unikajmy nowalijek oraz owoców egzotycznych. Te pierwsze pochodzą ze wspomaganych chemicznie hodowli, drugie mają za sobą długą drogę i mnóstwo konserwantów. Jedzmy owoce i warzywa mrożone z mieszanek naturalnych (nieprzyprawianych, bez soli). Najlepsze są oczywiście własne mrożonki, przygotowywane na jesieni i przechowywane we własnej zamrażarce – dodaje. Obowiązuje zasada pięciu posiłków. Śniadanie, obiad i kolacja oraz dwa małe bogate w witaminy posiłki w międzyczasie.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »