Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój

Co zdrowego zawierają migdały?

123rf.com
11 września 2016 in Zdrowie by redakcja
Migdał to orzech, ale bliżej mu do moreli niż do orzecha laskowego. Jest cennym źródłem witamin wykorzystywanym w dietetyce i przemyśle kosmetycznym. Co jeszcze warto wiedzieć o migdałach?

Migdałowiec do szczęścia potrzebuje łagodnego klimatu z dużą ilością słonecznych dni i żyznej gleby. Dlatego tak dobrze rośnie i daje dorodne owoce w Kalifornii, kwitnąc od połowy lutego do końca marca. To właśnie słodką odmianę migdałów najczęściej spotkacie w naszych sklepach.

„Chociaż drzewa migdałowca kwitną w pierwszej połowie roku, to okres pękania i dojrzewania migdałów jest dosyć długi. Zbiory trwają dopiero od drugiej połowy sierpnia aż do października. Wspomagają nas w nich mechaniczne wstrząsarki, dzięki którym na ziemię spadają migdały w łuskach” – opisuje proces uprawy migdałów Charlie, menedżer jakości na kalifornijskiej plantacji.

  Co łączy migdał z nektarynką lub śliwką? Pod względem botanicznym zalicza się go do owoców. W okresie swojego rozwoju migdał dojrzewa w łupinie, którą dodatkowo otacza łuska. Właśnie tę otoczkę można porównać do miąższu brzoskwini. Pod wpływem słońca łuska wysycha i piękna, a migdał pozostaje w łupinie, w której schnie aż do momentu zbiorów. Czy migdał jest więc pestką? Zwyczajowo zalicza się go do orzechów, ponieważ jest zamknięty w skorupie i jadalny. Jednak długa debata nad tym, czy to owoc, pestka czy orzech, nie ma większego sensu. Warto skupić się bogactwie wartości odżywczych, które zawiera:

  • migdały są źródłem wapnia, potasu, fosforu i witaminy E migdały, więc powinny znaleźć się w diecie osób aktywnych dbających o codzienne menu;
  • wysoka zawartość magnezu sprawia, że jedzenie migdałów wspomaga organizm w walce ze zmęczeniem i stresem;
  • migdały to cenne źródło miedzi, która pomaga w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji skóry i włosów, a także wspiera układ odpornościowy – 100 g. wystarcza, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na miedź.

  Warsztaty Wojciecha Eichelbergera w wersji online

  Nie wstydź się wizyty u urologa! Działaj!

  Patrząc na wydłużające się kolejki do lekarzy – szczególnie specjalistów – oraz czytając raporty o wydatkach ponoszonych na leki, można dojść do wniosku, że Polacy ...
  zamknij [x]

  POLECANE KSIĄŻKI