Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

7153789 - soccer cup cake in the colours of england red and white for football supporters.
7153789 - soccer cup cake in the colours of england red and white for football supporters.
28 czerwca 2016 in Zdrowie by redakcja

Czego boją się piłkarze? Cukru!

Dobra kondycja piłkarzy na boisku to składowa intensywnych treningów i dobrego planu żywieniowego. Tam, gdzie stawką są gole, czy transfer do renomowanego klubu, nie ma miejsca na cukier, puste węglowodany i szkodliwe tłuszcze. Jaką szkodę cukier wyrządza sportowcom.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dietetyk Leo Messiego, Giuliano Poser, uważa, że najgorszą rzeczą dla mięśni sportowca, jest cukier. Wie, co mówi – mit, że krzepi, już dawno został obalony. Naukowcy od lat badają negatywne skutki jego spożywania.

Cukier powoduje tylko chwilowy strzał energii: po jego spożyciu następuje wzrost poziomu cukru we krwi, trzustka wydziela insulinę, by po chwili obniżyć ten poziom. W krótkim czasie organizm traci więc energię, zamiast ją zużywać do potrzebnych mu procesów – wyjaśnia ekspertka Stewiarnia.pl, Beata Straszewska, propagatorka zdrowych zamienników cukru.

Zbilansowana dieta, dostarczająca energię na długie godziny, to bardzo ważny element diety piłkarza. Anna Lewandowska, sportsmenka, trenerka, dietetyczka, żona Roberta Lewandowskiego, wielokrotnie powtarza, że ciało sportowca jest jego narzędziem pracy. „Nie można myśleć o samym treningu, trzeba też myśleć o regeneracji, odpowiednim żywieniu” – mówiła przed Euro 2016 Lewandowska, która układała dietę dla reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Ciało ludzkie jest jak fabryka: od tego, ile dobra wprowadzimy w jego obieg, zależy, czy wygeneruje ono pozytywne efekty, tj. wydolność organizmu potrzebną do uprawiania sportu, umięśnioną sylwetkę, zdolność wyostrzonej koncentracji. Cukier działa szkodliwie dla większości tych procesów, zakłócając ich naturalny rytm – podkreśla Beata Straszewska. Robert Lustig, profesor z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, który od kilkunastu lat bada, jaki wpływ na organizm ma nadmierne spożycie cukru, alarmuje, że cukier jest toksyczny i działa uzależniająco jak narkotyk. Działanie cukru jest szczególnie destrukcyjne dla mózgu, co objawia się zaburzeniami zdolności poznawczych, czy umiejętności podejmowania decyzji, które są szczególnie potrzebne na boisku. Cukier jest więc wielkim wrogiem każdego sportowca – jego spożywanie może wywołać problemy z koncentracją, wahania nastrojów, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do insulinooporności mózgu, która zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia m.in. choroby Alzheimera.

Wybór produktów dostępnych na rynku pozwala zawodowym sportowcom i amatorom dbającym o zdrowie na utrzymanie zrównoważonej diety. Dostępność zdrowych zamienników cukru nie stanowi problemu.

– Słodziki naturalnego pochodzenia bezpieczne dla zdrowia, tj. stewia, erytrytol, czy tagatoza, są dostępne w wielu sklepach ze zdrową żywnością, marketach, w internecie. Dzięki nim trenując, nie trzeba żegnać się ze słodkim smakiem, jednocześnie stosując wartościową dietę – wyjaśnia ekspertka.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI