Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
3 sierpnia 2015 in Zdrowie by Agata Domańska

Częste mycie skraca życie?

Jeszcze sto lat temu kąpiel należała raczej do egzotycznych nawyków. Dziś bierzemy prysznic dwa albo trzy razy dziennie. Jesteśmy więc czyści i pachnący, ale czy zdrowsi?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Epidemiolodzy do znudzenia podkreślają, jak ważne jest częste mycie rąk. Kontakt z wodą i mydłem może uchronić bowiem przed inwazją chorobotwórczych mikrobów. – Kiedy wszyscy dookoła kichają i kaszlą, wirusy mają czas żniw – mówi Magdalena Rybner, specjalista medycyny rodzinnej. – Ale żeby mikrob dotarł w gościnne progi naszego organizmu, musi dostać się na błony śluzowe. Okazuje się, że pomagamy mu w tym sami: zainfekowaną wirusami dłonią potrzemy oko, włożymy coś do ust lub dotkniemy nosa i voilà! – zaczyna się wirusowy szturm.

Nie szkodzi, że nie dotykaliśmy bezpośrednio nikogo chorego – zainfekowana osoba sama rozprzestrzeniła już wirusy w naszym otoczeniu. Gdzie na przykład? Nie trzeba szukać daleko: badacze z University of Arizona stwierdzili, że na rączkach wózków w supermarketach znajduje się więcej bakterii niż w toalecie. Znaleźli także odpowiedzialne za infekcje nosa wirusy na powierzchni 63 proc. urządzeń będących na wyposażeniu siłowni i sal do fitnessu. „Journal of Medical Virology” donosi z kolei, że wirusy przeziębienia i grypy mogą przetrwać do 18 godzin na twardych powierzchniach – takich jak… menu w restauracji! Karta dań codziennie przechodzi przez tysiące rąk – ale raczej nie ma zwyczaju jej dezynfekcji. W pracy wirusy czają się na klamkach u drzwi, klawiaturach komputerów, słuchawkach telefonów, guzikach w windzie czy poręczach schodów. Wspomniani już badacze z University of Arizona zrobili pewien eksperyment: umieścili na klamce jednych, choć dość często używanych drzwi pewien nieszkodliwy, ale charakterystyczny wirus. Okazało się, że w ciągu dosłownie kilku godzin można go było znaleźć na włącznikach świateł, biurkach, kubkach do kawy, innych klamkach itp. Straszne, prawda?! Na szczęście badanie pokazało również, że jeśli choć połowa uczestników myła często dłonie albo używała specjalnych żeli (lub chusteczek) dezynfekujących do rąk, rozprzestrzenianie się wirusa spadało o ponad 90 proc.!

– Światowa Organizacja Zdrowia nie na darmo podkreśla, że odpowiednia higiena rąk może zredukować ryzyko zakażenia różnymi typami mikrobów o połowę – podkreśla doktor Rybner.

Ważne mycie dłoni

Nawyk mycia dłoni nie jest jednak wcale tak rozpowszechniony, jak by się mogło wydawać. Statystyki zaskakują: aż 30 proc. przepytanych osób przyznało, że zdarza się im zapomnieć o myciu rąk po opuszczeniu toalety – a kolejne 60 proc., że często po prostu spłukują dłonie wodą, bez użycia środka myjącego. – Sama woda to za mało – uważa Magdalena Rybner. – Mydło jest konieczne. Trzeba też myć dłonie odpowiednio długo.

Pamiętacie Borisa, bohatera Allenowskiego filmu „Co nas kręci, co nas podnieca”? Kiedy mył dłonie, śpiewał trzy razy „Happy birthday!”. Otoczenie śmiało się, biorąc go za nieszkodliwego wariata, ale Boris miał rację! – Powinniśmy myć dłonie przynajmniej przez 20 (a nawet 30) sekund, by naprawdę skutecznie zmyć bakterie i wirusy – podkreśla doktor Rybner. Tyle mniej więcej trwa właśnie odśpiewanie 2–3 kolejek „Happy birthday!”. Aby mycie rąk było naprawdę myciem, trzeba też użyć odpowiedniej ilości wody: jeśli jest jej za mało, nie wyprodukujemy z mydła odpowiednio dużo piany. Nieważne, czy będzie ciepła, czy zimna – sprawdzą się obie, jeśli obficie namydlimy dłonie.

– Myjąc ręce, pamiętajmy o przestrzeniach między palcami – przypomina Magdalena Rybner. – I dokładnie wytrzyjmy je po umyciu. Mokre lub wilgotne dłonie łatwiej przenoszą patogeny.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI