1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Czy bóle kręgosłupa to już choroba cywilizacyjna?

123rf.com
123rf.com
Według statystyk problemy dotyczące kręgosłupa wcześniej czy później dotkną nas wszystkich. Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w krajach uprzemysłowionych wynika, że aż 80% populacji ma lub będzie miało problemy z bólami pleców.

Dane z EHIS (Europejskie Ankietowe Badania Zdrowia) opublikowane w 2014 r. wskazują bóle związane z narządem ruchu jako główną przyczynę długotrwałych problemów zdrowotnych. Pacjenci najczęściej skarżą się na bóle dolnych partii pleców, bóle karku, bóle środkowej partii pleców oraz choroby zwyrodnieniowe stawów. W pierwszej piątce schorzeń przewlekłych aż cztery dotyczą schorzeń kręgosłupa  i narządu ruchu.

Wzrost liczby pacjentów z chorobami i dolegliwościami bólowymi w obrębie kręgosłupa stanowi coraz poważniejszy problem ekonomiczny. Z roku na rok rośnie liczba Polaków korzystających ze zwolnień lekarskich. Według ZUS w 2015 r. choroby kręgosłupa były powodem 33 mln dni nieobecności w pracy, wydano łącznie blisko 2,7 mln zaświadczeń lekarskich z powodu chorób kręgosłupa (15% wszystkich zwolnień). Tymczasem Polacy niewiele wiedzą o dostępnych na rynku metodach leczenia bólu. „Czasami nie da się wyleczyć samej dolegliwości, ale pacjenci muszą wiedzieć, że ból można i należy leczyć. Metod leczenia bólu jest kilka. Muszą być one jednak odpowiednio dobrane do dolegliwości, aby przyniosły jak najlepsze efekty”, tłumaczy prof. nzw. dr hab. n. med. Robert Gasik, ortopeda, neurolog, kierownik Centrum Leczenia Bólu w Carolina Medical Center. O ile temat bólu o podłożu onkologicznym jest często poruszany w mediach, o tyle pacjenci cierpiący na przewlekły ból związany z narządem ruchu nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Co więcej, liczba poradni leczenia bólu, które mają kontrakt NFZ, maleje z roku na rok. Dla wielu pacjentów jedynym rozwiązaniem jest rynek prywatnych usług medycznych

W pierwszym stadium choroby pomocna może być rehabilitacja czy farmakoterapia. Stosowane są także różnego rodzaje blokady, które miejscowo znieczulają nerwy łagodząc odczucie bólu oraz metody wykorzystujące fale radiowe o wysokiej częstotliwości, takie jak termolezje, neuromodulacje czy czasowe stymulacje rdzenia kręgowego. Metody te nie leczą dolegliwości, ale pomagają pacjentom wyeliminować lub złagodzić ból na wiele miesięcy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze