Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

zdrowe odzywiani
123rf.com
23 kwietnia 2014 in Artykuły Sponsorowane, Zdrowie by redakcja

Czy dieta Polaków jest zdrowa?

Kilkanaście procent Polaków je niezdrowo, wie o tym i nie zamierza tego zmieniać. Kilkadziesiąt procent twierdzi, że stara się odżywiać właściwie. Z badań wynika jednak, że udaje się to tylko jednej osobie na dziesięć.

Najnowszy raport na temat zdrowego odżywiania podkreśla, że Polacy, podobnie jak Niemcy i Brytyjczycy, mają wśród Europejczyków najbardziej niezobowiązujące podejście do diety. Zupełnie odwrotnie traktują sprawę Włosi i Francuzi. Więcej niż jedna czwarta Polaków przyznaje, że je to, co chce, nie zastanawiając się, czy jest to zdrowe. Najbardziej niefrasobliwi są mężczyźni – dziesięć procent przyznaje, że je niezdrowe rzeczy cały czas. Odsetek kobiet deklarujących takie podejście wynosi dwa procent. Mimo to większość Polaków twierdzi, że odżywia się zdrowo.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Kantar Media* wynika, że tylko połowa z nich rzeczywiście stosuje jakąkolwiek dietę, przy czym 60 procent grupy stanowią kobiety.

 Jak sobie z tym radzimy z pokusami jedzenia niezdrowych produktów?

  •  37 procent respondentów myśli o zdrowym odżywianiu już w sklepie i starannie wybiera produkty tak, aby mieć w domu wyłącznie odpowiednie jedzenie;
  • 17 procent respondentów nawet jeśli kupi niezdrowe produkty, stara się jak najszybciej je wykorzystać, aby znów wrócić do zdrowej diety;
  • 16 procent respondentów wyznaje zasadę: „co z oczu, to z serca” i ukrywa niezdrowe produkty;
  • 15 procent respondentów stosuje rozwiązanie osobnych stref w lodówce i dba o własną dietę, nie zważając na to, co jedzą pozostali domownicy;
  • 14 procent respondentów przyrządza posiłki na poszczególne dni tygodnia i przechowuje je w określonych pojemnikach w lodówce.

„Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy osoby odżywiające się zdrowo otwierają lodówkę i widzą niezwykle kuszące niezdrowe produkty. Lodówka Samsung Food ShowCase może ułatwić zdrowe odżywianie dzięki optymalnemu podziałowi na jasno określone strefy. Każdy domownik może mieć w niej miejsce  na swoje ulubione produkty i przekąski”, mówi Luke Mansfield, szef działu innowacji firmy Samsung w Europie.

Jedna trzecia grupy uznanej za zdrowo odżywiającą się częściej gotuje i je posiłki przyrządzone w domu. 60 procent z tej samej grupy kupuje dużo świeżych owoców i warzyw, ale aż 46 procent przyznaje, że mimo, że stara się odżywiać zdrowo, poza dobrymi produktami, kupuje także niezdrowe smakołyki. Na tle mieszkańców innych krajów europejskich wypadamy całkiem dobrze – do kupowania niezdrowych przysmaków przyznaje się 77 procent zdrowo odżywiających się Niemców oraz 62 procent Anglików.

„Zważywszy na to, że zdrowo odżywiający się Europejczycy spożywają o wiele więcej świeżej żywności, takiej jak owoce i warzywa, kluczowego znaczenia nabiera możliwość przechowywania takich produktów w sposób, pozwalający zachować jakość i smak. Lodówka Samsung Food ShowCase wykorzystuje specjalne technologie umożliwiające szybsze schładzanie powietrza po jej otwarciu i utrzymywanie stałej temperatury w całym wnętrzu”, dodaje Luke Mansfield.

* Badanie internetowe przeprowadzone przez Kantar Media na zlecenie firmy Samsung na próbie reprezentatywnej obywateli powyżej 16 roku życia w pięciu krajach Europy: Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Polski.  W każdym z krajów przebadano około 1000 osób.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI