Czy dorośli powinni pić mleko?

fot.123rf

Ten temat od lat budzi duże kontrowersje: czy dla dorosłego człowieka mleko jest rzeczywiście niezdrowe i powinniśmy je odstawić? Wątpliwości rozwiewa dietetyk Agnieszka Piskała w rozmowie z Martą Sadkowską.
Co powoduje nietolerancję laktozy?

Nietolerancja genetyczna dotyczy prawie 30 proc. Polaków i związana jest z tym, że w różnym okresie naszego życia spada zdolność organizmu do trawienia laktozy. Wrodzona nietolerancja może pojawić się, kiedy mamy lat 5, 55 i 85, dlatego warto obserwować organizm i jeśli po określonych posiłkach mamy bóle brzucha czy wzdęcia, to może to być sygnał ostrzegawczy.

A na czym polega nabyta nietolerancja laktozy?

Otóż każdy z nas może ją sobie „wyhodować”, zaprzestając spożywania produktów mlecznych. Jeśli z jakiegoś powodu całkowicie odstawimy mleko i nabiał, to organizm przestaje wytwarzać laktazę, niezbędną do ich trawienia. Owszem, można czasami odwrócić ten proces, ale jest to trudne i długotrwałe. Zaczynamy na nowo wprowadzać do organizmu produkty z laktozą i uczyć go jej trawienia, ale od aptekarskich wręcz ilości, czyli jednej kropelki mleka przez kilka dni, potem dwóch, łyżeczki itd.

Czyli – jako dorośli – nie powinniśmy unikać laktozy?

Zdania są podzielone, ale bardziej w kontekście picia mleka, niż zawartej w nim laktozy, której ono jest najbogatszym źródłem. Często mówi się, że osoby dorosłe nie powinny pić mleka. Mam w tym temacie inne zdanie. Jeśli ograniczymy produkty mleczne i mleko w codziennej diecie, nie mając wrodzonych predyspozycji do nietolerancji laktozy, możemy sprawić, że się jej nabawimy. Jestem zwolenniczką teorii, że wszystko jest dla wszystkich, ale w odpowiedniej ilości. Jeśli nasz organizm dobrze radzi sobie z produktami mlecznymi, to po co z nich rezygnować? Mleko to najlepsze źródło wapnia, dodatkowo zawiera CLA (krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe), które mają udowodniony wpływ na zapobieganie nowotworom piersi u kobiet.

Jednak wiele osób, które nie mają nietolerancji, odczuwa po wypiciu mleka wzdęcia i inne nieprzyjemne dolegliwości.

No i w tym tkwi problem, aby prawidłowo się zdiagnozować. Nietolerancja i alergia to są dwie zupełnie inne rzeczy. Alergię można mieć na białko, które występuje w mleku i produktach mlecznych. Alergia nigdy nie znika i czy zjemy ser żółty, czy wypijemy maślankę lub kefir, to organizm wystawi nam za to dość nieprzyjemny rachunek. Jeśli chodzi o nietolerancję, to jest to reakcja organizmu na cukier mleczny, występujący w większości, ale też nie we wszystkich przetworach mlecznych. Produkty fermentowane, takie jak: jogurt, kefir, mleko zsiadłe, mleko acidofilne, nie powinny zawierać laktozy, a więc są bezpieczniejsze dla osób z nietolerancją laktozy.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »