Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
21 marca 2016 in Zdrowie by redakcja

Czy jesz 3 kilogramy warzyw w tygodniu?

Polska jest pierwszym krajem, który umieścił warzywa i owoce u podstaw nowej piramidy żywienia. Według ekspertów każdy człowiek powinien zjadać około 400 g warzyw i owoców dziennie, czyli blisko 3 kg tygodniowo. Tymczasem z danych GUS wynika, że Polacy zjadają średnio 8,66 kg warzyw i owoców miesięcznie.  

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Świeże warzywa i owoce to najbogatsze źródło antyoksydantów, czyli substancji, które pomagają pozbyć się z organizmu tzw. wolnych rodników. Są to niekorzystne związki, pochodzące z przemian metabolicznych, odpowiedzialne za starzenie się skóry, zmniejszenie odporności, czy zmiany nowotworowe. „Lista dolegliwości, którym można przeciwdziałać jedząc owoce i warzywa jest znacznie dłuższa”, tłumaczy Maria Jakubowska, specjalista ds. żywienia w Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Co więcej, warzywa i owoce są naturalnym źródłem witamin. Dużo lepszym niż suplementy diety! Choć najzdrowsze są warzywa surowe, to nie musimy całkiem zrezygnować z ich gotowanej postaci: warzywa na parze lub pieczone zachowują wiele wartości odżywczych.

Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia przeciętny Polak powinien spożywać 400 g. warzyw i owoców dziennie, w co najmniej 5 porcjach. Jedną porcję można zastąpić szklanką soku. „Pamiętajmy, by owoców nie traktować na równi z warzywami. Choć są bardzo zdrowe, bogate w witaminy czy błonnik pokarmowy, jednocześnie zawierają dużo cukrów prostych i są przy tym bardziej kaloryczne”, tłumaczy Aleksandra Koper, ekspert ds. żywienia w Fundacji BOŚ. IŻŻ, który opublikował nową piramidę, wskazuje, że najlepsza proporcja to ¼ owoców i ¾ warzyw dziennie. „Oznacza to, że na trzy porcje warzyw, przypada jedna porcja owoców. Przykładowo: na śniadanie można zjeść całego pomidora , na drugie śniadanie jabłko, na obiad pół talerza brokułów, a na kolację paprykę”, radzi Aleksandra Koper.

Nowością w piramidzie żywienia są zioła, które wzmacniają prozdrowotne działanie diety bogatej w warzywa i owoce. Zamiast dosalać potrawy warto użyć rozmarynu, oregano (albo majeranku), bazylii czy czosnku, który jest naturalnym antybiotykiem. Poza tym zioła wpływają na lepszy metabolizm cholesterolu. Nowe zalecenia żywieniowe podkreślają także problem nadmiernego spożywania cukru, słodycze lepiej zastąpić  owocami, orzechami i nasionami, oraz wskazują na potrzebę  ograniczenie spożycia mięsa i przetworów mięsnych – zdecydowanie lepsze dla naszego zdrowia są ryby morskie, nasiona roślin strączkowych lub jaja.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI