Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
7 września 2016 in Zdrowie by Agata Domańska

Czy możesz zostać dawcą szpiku?

Białaczka jeszcze do niedawna była chorobą nieuleczalną. Początkowo próby wymiany szpiku kostnego kończyły się niepowodzeniem, bo nie wiedziano, jak ważny jest dobór dawcy. Dziś bez problemu można się zgłosić do rejestru i być może uratować komuś życie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Nie każdy może dać szpik chorej osobie. Dawca musi być „genetycznym bliźniakiem” chorego. To zdarza się niesłychanie rzadko. Początkowo dawców szuka się w obrębie rodziny, głównie rodzeństwa, ale tyko ok. 25 proc. szczęściarzy tak łatwo znajduje dawcę. Reszta jest zdana na rejestry dawców niespokrewnionych. Szansa, że gdzieś w świecie żyje „genetyczny bliźniak”, wynosi mniej więcej 1 do 20 tysięcy zarejestrowanych osób. Szacuje się, że geny, które muszą się zgadzać, występują w ok. 5 miliardach kombinacji! – Na szczęście nie wszystkie ich składowe są jednakowo ważne – podkreśla hematolog, prof. dr hab. n. med. Aleksander Skotnicki. – Wystarczy, jeśli zgadzają się najważniejsze – wtedy przeszczep ma szansę się udać.

Badanie potencjalnego dawcy jest łatwe i szybkie: polega na pobraniu materiału do badania genetycznego z wewnętrznej strony policzka (za pomocą patyczków z wacikiem). Zarejestrować się można podczas organizowanych w tym celu akcji lub przez Internet (np. na stronie www.zostandawca.pl czy www.dkms.pl – zestaw do badania zostanie przysłany pocztą). Nic za to nie płacimy. Uzyskane w ten sposób o naszych genach i antygenach dane zostaną zapisane w elektronicznej bazie Rejestru Dawców i jeśli kiedyś ktoś będzie nas potrzebował, zostaniemy o tym poinformowani. – Wystarczy się zarejestrować w jednym dowolnym rejestrze – mówi prof. Skotnicki. – Wszystkie bazy mają zasięg ogólnoświatowy.

Jeśli nasz szpik okaże się potrzebny, może zostać pobrany na dwa sposoby. Dla dawcy zabieg jest bezpieczny i bezbolesny: z jednego łokciowego zgięcia ramienia pobiera się krew, która wraca do wkłucia w drugim zgięciu. Po drodze przechodzi przez maszynę, która wyłapuje komórki macierzyste. Zabieg trwa 4–5 godzin i czasem trzeba go powtórzyć, by zebrać odpowiednią ilość materiału do przeszczepu. Zanim jednak do tego dojdzie, zostaniemy poddani pięciodniowej kuracji czynnikiem wzrostu G-CSF – ma on pobudzić organizm do produkcji komórek macierzystych szpiku. Podanie czynnika wzrostu niekiedy powoduje objawy grypopodobne, przez jakiś czas po zabiegu możemy mieć też nieco niższą krzepliwość krwi – ale to koniec komplikacji. – Szpik podlega ciągłej regeneracji, więc oddając go, nic nie tracimy – podkreśla prof. Skotnicki. I od razu po pobraniu możemy iść do domu.

Druga metoda jest nieco bardziej inwazyjna: obejmuje pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Za pomocą igły pobiera się ok. 1000 ml szpiku wraz z krwią. Trzeba wprowadzić dawcę w pełną narkozę. Zabieg trwa około godziny, ale ze szpitala wypuszczą nas dopiero następnego dnia. Możemy mieć po narkozie bóle głowy i mdłości, może nas też boleć miejsce po wkłuciu. Czasem zdarza się przejściowa gorączka – wszystkie objawy jednak szybko mijają i są niegroźne. Po mniej więcej dwóch tygodniach szpik się zregeneruje.

Cała procedura jest anonimowa. Jeśli jednak obie strony bardzo tego zapragną, zostaną skontaktowane ze sobą.

Ekspert Aleksander Skotnicki prof. dr hab. n. med., hematolog, kierownik Kliniki Hematologii Collegium Medicum UJ.

Najlepszy dawca to człowiek młody i zdrowy. Idealny wiek to 18–50 lat. Nie może chorować na nowotwory, choroby hematologiczne, choroby immunologiczne, cukrzycę, padaczkę, łuszczycę, kiłę, chorobę Creutzfeldta-Jacoba, demencję, chorobę zwyrodnieniową czy neurologiczną ani żadną inną chorobę przewlekłą bądź nawracającą. Nie może być też nosicielem wirusa HIV, HBS, HCV (żółtaczki typu B i C). Zarejestruj się już dziś na www.dkms.pl


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI