Czy okulary to dla Ciebie konieczność?

wady wzroku
123rf.com

Od dziś mogą być tylko modowym dodatkiem. Skutecznym rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku, o której rozmawiamy z dr Barbarą Czarnotą – specjalistą chorób oczu z Kliniki Okulistycznej Lexum.
Pani doktor, wyjaśnijmy na wstępie, czym jest laserowa korekcja wzroku?

reklama

Laserowa korekcja wad wzroku to najbezpieczniejsza, wysoce precyzyjna metoda chirurgiczna korygująca krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Polega na zastosowaniu lasera excimerowego do zmiany krzywizny przedniej powierzchni oka, czyli rogówki. Komputerowo kontrolowany laser wytwarza zimną, pulsacyjną wiązkę promieniowania ultrafioletowego o długości fali 193 nanometry. Przerywa ona połączenia pomiędzy molekułami w tkance, doprowadzając do usunięcia mikroskopinej, cieńszej niż ludzki włos, warstwy rogówki. Krzywizna rogówki ulega zmianie. Wpadające do oka promienie świetlne skupiane są na siatkówce. Efektem takiego działania jest poprawa widzenia.

Jaki są etapy zabiegu?

Pierwszym etapem jest wizyta kwalifikacyjna. Na pierwszej konsultacji nasz zespół medyczny przeprowadzi szczegółowe badania wzroku, obejmujące m.in. badanie ostrości, badanie określające szczegóły powierzchni rogówki, badanie dna oka, biometrię i inne, niezbędne do właściwej oceny stanu oka. Na ich podstawie wybrana zostanie adekwatna do ich wyników opcja zabiegu. Lekarz okulista dokładnie wyjaśnia jego specyfikę i odpowie na wszystkie nurtujące Pacjenta pytania. Pacjent otrzymuje informacje dotyczące przygotowania do zabiegu. W dniu zabiegu Pacjent musisz być odpowiednio przygotowany, według wcześniejszych zaleceń lekarza-konsultanta:

  • bez żadnych infekcji, przeziębień;
  • bez makijażu;
  • w wygodnym ubraniu;
  • zaopatrzony w niezbędne po zabiegu okulary przeciwsłoneczne.

Przed rozpoczęciem zabiegu, w spokojnej i relaksującej atmosferze, aplikujemy Pacjentowi krople znieczulające. Gdy krople zaczną działać, chirurg rozpocznie zabieg.

Jeśli chodzi o sam zabieg, w naszej Klinice dostępnych jest kilka metod laserowej korekcji wzroku. Wybór jednej z nich uzależniony jest m.in. od zaleceń medycznych, ale również – w przypadku braku przeciwwskazań – od indywidualnych preferencji Pacjenta. Priorytetem jest zawsze bezpieczeństwo i efektywność zabiegu. W naszych klinikach przeprowadzamy zabiegi metodami FEMTOLASIK , LASIK, LASEK/PRK.

Pani doktor, czy zabieg jest bolesny?

Zabieg usuwania wady wzroku jest zupełnie bezbolesny. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym z podaniem kropli znieczulających do oka dzięki czemu pacjent jest przez cały czas przytomny i ma kontakt z lekarzem. Pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort – ucisk na oku oraz przytrzymywanie powiek.

A jak długo trwa cała „operacja”?

Zabieg na obydwoje oczu zazwyczaj trwa około kilkunastu minut, z czego większość czasu poświęcamy na przygotowanie pacjenta oraz sprzętu do samego działania lasera. Sam czas naświetlania oka laserem podczas zabiegu to kilkadziesiąt sekund.

Co Pacjent odczuwa po zabiegu?

Najczęściej pierwsze odczucie to zaskoczenie pacjenta: „to już”? Poza emocjami jakie towarzyszą przed oraz po zabiegu naszym Pacjentom – zazwyczaj odczuwają uczucie pieczenia, szczypania, łzawienia oczu czy czasami uczucia ciała obcego. Wszystkie te objawy są przejściowe i w ciągu kilku godzin przechodzą.

Czy należy się jakoś szczególnie do niego przygotować?

Zalecamy, aby nie stosować przed zabiegiem soczewek kontaktowych a w samym dniu zabiegu – makijażu. Dodatkowo, po zabiegu prosimy o unikanie określonych czynności, takich jak kąpanie w basenie, opalanie się etc.