1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Czy okulary to dla Ciebie konieczność?

123rf.com
123rf.com
Od dziś mogą być tylko modowym dodatkiem. Skutecznym rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku, o której rozmawiamy z dr Barbarą Czarnotą – specjalistą chorób oczu z Kliniki Okulistycznej Lexum.

Pani doktor, wyjaśnijmy na wstępie, czym jest laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wad wzroku to najbezpieczniejsza, wysoce precyzyjna metoda chirurgiczna korygująca krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Polega na zastosowaniu lasera excimerowego do zmiany krzywizny przedniej powierzchni oka, czyli rogówki. Komputerowo kontrolowany laser wytwarza zimną, pulsacyjną wiązkę promieniowania ultrafioletowego o długości fali 193 nanometry. Przerywa ona połączenia pomiędzy molekułami w tkance, doprowadzając do usunięcia mikroskopinej, cieńszej niż ludzki włos, warstwy rogówki. Krzywizna rogówki ulega zmianie. Wpadające do oka promienie świetlne skupiane są na siatkówce. Efektem takiego działania jest poprawa widzenia.

Jaki są etapy zabiegu?

Pierwszym etapem jest wizyta kwalifikacyjna. Na pierwszej konsultacji nasz zespół medyczny przeprowadzi szczegółowe badania wzroku, obejmujące m.in. badanie ostrości, badanie określające szczegóły powierzchni rogówki, badanie dna oka, biometrię i inne, niezbędne do właściwej oceny stanu oka. Na ich podstawie wybrana zostanie adekwatna do ich wyników opcja zabiegu. Lekarz okulista dokładnie wyjaśnia jego specyfikę i odpowie na wszystkie nurtujące Pacjenta pytania. Pacjent otrzymuje informacje dotyczące przygotowania do zabiegu. W dniu zabiegu Pacjent musisz być odpowiednio przygotowany, według wcześniejszych zaleceń lekarza-konsultanta:

  • bez żadnych infekcji, przeziębień;
  • bez makijażu;
  • w wygodnym ubraniu;
  • zaopatrzony w niezbędne po zabiegu okulary przeciwsłoneczne.
Przed rozpoczęciem zabiegu, w spokojnej i relaksującej atmosferze, aplikujemy Pacjentowi krople znieczulające. Gdy krople zaczną działać, chirurg rozpocznie zabieg.

Jeśli chodzi o sam zabieg, w naszej Klinice dostępnych jest kilka metod laserowej korekcji wzroku. Wybór jednej z nich uzależniony jest m.in. od zaleceń medycznych, ale również – w przypadku braku przeciwwskazań – od indywidualnych preferencji Pacjenta. Priorytetem jest zawsze bezpieczeństwo i efektywność zabiegu. W naszych klinikach przeprowadzamy zabiegi metodami FEMTOLASIK , LASIK, LASEK/PRK.

Pani doktor, czy zabieg jest bolesny?

Zabieg usuwania wady wzroku jest zupełnie bezbolesny. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym z podaniem kropli znieczulających do oka dzięki czemu pacjent jest przez cały czas przytomny i ma kontakt z lekarzem. Pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort – ucisk na oku oraz przytrzymywanie powiek.

A jak długo trwa cała „operacja”?

Zabieg na obydwoje oczu zazwyczaj trwa około kilkunastu minut, z czego większość czasu poświęcamy na przygotowanie pacjenta oraz sprzętu do samego działania lasera. Sam czas naświetlania oka laserem podczas zabiegu to kilkadziesiąt sekund.

Co Pacjent odczuwa po zabiegu?

Najczęściej pierwsze odczucie to zaskoczenie pacjenta: „to już”? Poza emocjami jakie towarzyszą przed oraz po zabiegu naszym Pacjentom – zazwyczaj odczuwają uczucie pieczenia, szczypania, łzawienia oczu czy czasami uczucia ciała obcego. Wszystkie te objawy są przejściowe i w ciągu kilku godzin przechodzą.

Czy należy się jakoś szczególnie do niego przygotować?

Zalecamy, aby nie stosować przed zabiegiem soczewek kontaktowych a w samym dniu zabiegu  – makijażu. Dodatkowo, po zabiegu prosimy o unikanie określonych czynności, takich jak kąpanie w basenie, opalanie się etc.

Czy są jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia korekcji np. choroby?

Pacjent rozważający poddanie się zabiegowi musi mieć ustabilizowaną wadę wzroku, w związku z tym laserową korekcję wykonuje się po ukończeniu przez pacjenta 18 roku życia. Wszyscy pacjenci poddawani są wcześniej szczegółowym badaniom kwalifikującym. Istnieją jednak jak przy każdej procedurze medycznej pewne przeciwwskazania do zabiegu: tj. szybki postęp wady w ciągu ostatniego roku przed operacją, zaćma, jaskra, zapalne schorzenia oczu, zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy, rozrusznik serca, ciąża i laktacja, skłonność do tworzenia się bliznowców, choroby autoimmunologiczne.

Czy korekcję można przeprowadzić w każdym wieku?

Metodę tę można zastosować u niemal wszystkich dorosłych pacjentów, którzy chcieliby pozbyć się okularów. U dzieci nie możemy wykonać laserowej korekty wzroku ze względu na trwający proces wzrostu i rozwoju. Aby poddać się zabiegowi chirurgii laserowej, należy mieć stabilną wadę wzroku i zdrowe oczy. Nie ma górnej granicy wieku. O możliwości wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku decyduje chirurg okulista po zapoznaniu się z wynikami badań.

Czy młode pacjentki, które planują ciąże dopiero w dalekiej przyszłości, powinny definitywnie wstrzymać się z decyzją o korekcji do tego czasu?

Ciąża i karmienie piersią stanową czasowe przeciwwskazanie do wykonania zabiegu laserowej korekcji wad wzroku. W tym okresie bowiem ze względu na zmiany hormonalne w organizmie kobiety dochodzi do pewnej niestabilności ostrości wzroku oraz topografii powierzchni oka. Zabieg można przeprowadzić ok. 4 miesięcy od zakończenia okresu karmienia. Warto zaznaczyć, że przebycie zabiegu nie jest samo w sobie przeciwwskazaniem do porodu naturalnego w przyszłości.

Przez jaki czas po zabiegu nie można wykonywać makijażu?

Zazwyczaj jest to czas około 2 tygodni, ale to nie wyklucza pielęgnacji twarzy czy umiarkowanego użycia pudru lub innych akcesoriów do podkreślenia naturalnego piękna kobiety.

Czy kobiety, które nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez makijażu lub pokazania się bez make up'u w pracy, mogą przed zabiegiem wykonać np. makijaż permanentny, hennę rzęs lub ich przedłużenie?

Makijaż permanentny można wykonać odpowiednio wcześniej. Nie zalecamy stosowania tuż przed zabiegiem wokół oczu sztucznych barwników i innych substancji, których skład trudno byłoby zidentyfikować.

Po jakim czasie od zabiegu możemy wrócić do pracy przed komputerem, czytania i oglądania telewizji?

Już w niedługim czasie po zabiegu zauważalna jest wyraźna poprawa widzenia i można bez przeszkód wrócić do domu. Do pracy można iść już 1,2 dni po zabiegu, trzeba przy tym jednak stosować się do zaleceń lekarza. Przez okres 1 miesiąca po zabiegu należy unikać przebywania w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach, a w ciągu pierwszych kilku dni ograniczyć pracę przy komputerze. Przez miesiąc nie należy wykonywać dużego wysiłku fizycznego i korzystać z pływalni. Przez 2 tygodnie nie powinno się latać samolotem i wykonywać makijażu oczu.

Jakie skutki uboczne trzeba brać pod uwagę (np. opuchlizna, zapalenie spojówek etc.) i jak długo mogą trwać?

Większość możliwych skutków ubocznych zabiegu ustępuje szybko i nie jest dokuczliwa. Oko po zabiegu jest zadrażnione i zaczerwienione przez kilkanaście do kilkudziesięciu godzin. Pacjenci po zabiegu otrzymują leki przeciwzapalne, które szybko zmniejszają te niekorzystne objawy.

Czy poprawa wzroku jest natychmiastowa?

W odczuciach naszych pacjentów efekt zabiegu jest praktycznie błyskawiczny, a różnica widoczna od razu po zakończeniu operacji. Zabieg trwający zaledwie kilka minut jest w stanie trwale wyeliminować konieczność noszenia okularów nawet przy tak silnych wadach wzroku jak +10/10 dioptrii.

Czy po korekcji długo występuje efekt, który jest podobny do tego, który często zdarza się przy zmianie okularów na mocniejsze tzn. ból głowy, zbyt ostre widzenie lub widzenie jak „przez szklankę”?

W wybranych przypadkach przy korekcji np. astygmatyzmu u pacjenta który wcześniej nie nosił soczewek kontaktowych czy szkieł korekcyjnych, zdarza, się że pacjent może odczuwać niewielkie okresowe zaburzenia nazywane neuroadaptacją. Jest to przystosowanie kory wzrokowej do odbioru obrazu o nowej lepszej jakości. Adaptacja do nowych okularów jest znacznie trudniejsza, bo poza tym, że uzyskujemy obraz o innej (wyższej jakości), to dodatkowo różni się on wielkością (powiększeniem poziomym i pionowym) w stosunku do tego, który odbieraliśmy wcześniej.

Jaka jest cena zabiegu i czy warto w nią zainwestować?

Zabieg dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta, a jego cena zależna jest od metody, jaką wspólnie z pacjentem wybierzemy. Ceny rozpoczynają się od około 1500 pln za oko.

W odpowiedzi na pytanie: „czy warto?" – tu należy zapytać naszych pacjentów, którzy są najbardziej bezstronnym źródłem opinii. Większość naszych nowych pacjentów przychodzi z polecenia tych już zoperowanych. Nie spotkałam dotychczas pacjenta, który żałowałby swojej decyzji.

Ile razy w ciągu życia można wykonać taki zabieg?

Celem zabiegu jest trwała korekcja wady wzroku. Podczas zabiegu wada jest w większości przypadków całkowicie redukowana i nie powraca. W wyjątkowych przypadkach zdarza się, że ze względu na różne czynniki, takie jak: praca przy komputerze, praca w nocy, urodzenie dziecka czy też samoistnie może pojawić się niewielka wada (w 1-3 proc. przypadków). Reoperacje możliwe są jeśli to konieczne, a warunki anatomiczne oka na to pozwalają.

Co powiedziałaby Pani czytelniczkom, które marzą o pozbyciu się okularów, ale boją się, że podczas operacji „coś pójdzie nie tak”?

Naszym największym wrogiem jest nasza wyobraźnia, która tworzy scenariusze, które nigdy się nie wydarzają, i sprawia, że jesteśmy zdenerwowani, a później żałujemy, że tak się denerwowaliśmy. Laserowa korekcja pozwala na wyeliminowanie konieczności noszenia okularów, co przy obecnym aktywnym stylu życia obniża wielu osobom komfort funkcjonowania. Nie możemy uprawiać ulubionych sportów, dla kobiet trudnością jest wykonywanie codziennego makijażu, dodatkowo przy dużych wadach połączonych z astygmatyzmem koszt zakupu szkieł korekcyjnych jest porównywalny z kosztem zabiegu. Myślę, że przede wszystkim warto umówić się na konsultację i sprawdzić, w jaki sposób możemy pozbyć się okularów.

 mat. Lexum

Dr Barbara Czarnota - Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu. W 1999 roku, jako pierwsza w Wielkopolsce, wprowadziła do praktyki lekarskiej (w Lexum) laserową chirurgię refrakcyjną rogówki. Wtedy odbyła szkolenia z zakresu laserowej chirurgii refrakcyjnej rogówki w American Society of Cataract and Refractive Surgery (Orlando) oraz European Society of Cataract and Refractive Surgeons (Wiedeń). Od maja 1999 roku pracuje w Lexum Centrum Okulistyczne w Poznaniu, gdzie specjalizuje się w:
  • diagnostyce i usuwaniu wad wzroku – Lasik, Femtolasik,
  • leczeniu schorzeń rogówki,
  • diagnostyce i leczeniu stożka rogówki
Odbyła liczne indywidualne szkolenia i pracowała z różnymi rodzajami laserów excimerowych, femtosekundowych, oraz z mikrokeratomami. Od 2000 roku prowadzi szkolenia dla okulistów z zakresu laserowej chirurgii refrakcyjnej rogówki. Od 2000 roku jest członkiem European Society of Cataract and Refractive Surgery oraz Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Corocznie uczestniczy w zjazdach i konferencjach naukowych w kraju i za granicą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze