1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Czym grozi otyłość?

123rf.com
123rf.com
Otyłość stała się chorobą cywilizacyjną XXI w. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób

W Europie otyłość osiągnęła rozmiary epidemii, to jedna z najczęstszych chorób, na którą cierpią Europejczycy niezależnie od płci i wieku. W Polsce otyły jest co piąty uczeń. „W społecznej rozmowie o otyłości kluczowa jest przede wszystkim edukacja rodziców. Nawyki żywieniowe dzieci kształtują się zawsze w domu rodzinnym. Musimy pamiętać, że otyłe dziecko będzie w przyszłości otyłym, nieszczęśliwym i chorym dorosłym. Dlatego tak ważne są regularne posiłki, wspólny ruch, ograniczanie słodkich przekąsek, częste picie wody. Dzieci naśladują nasze codzienne nawyki”, mówi Konrad Gaca, specjalista ds. leczenia otyłości.

Otyłość jest wynikiem długotrwałego zaburzenia równowagi między ilością dostarczanej energii a jej wydatkowaniem. Można ją zdiagnozować za pomocą kilku wskaźników: obwodu talii (OT), wskaźnika masy ciała (BMI) oraz wskaźnika talia–biodra (WHR). Otyłość może mieć postać pierwotną lub wtórną. Pierwsza powstaje w wyniku zachwiania bilansu energetycznego: energii dostarczanej wraz z pożywieniem jest za dużo, a wydatkowanej zbyt mało. Otyłość wtórna natomiast jest następstwem chorób powodujących zaburzenie metabolizmu w organizmie.

Wysokokaloryczna dieta, brak ruchu, nadmierne spożywanie cukru, soli i produktów wysokoprzetworzonych oraz wielogodzinne spędzanie czasu przed monitorem komputera i telewizorem to tylko niektóre z codziennych zachowań, które prowadzą do gromadzenia się zbędnych kilogramów.  Mężczyźni tyją zazwyczaj w wyniku wysokokalorycznej diety oraz braku dostatecznego ruchu. Kobiety natomiast często w konsekwencji przebytej terapii hormonalnej, po ciąży lub w związku z problemami zdrowotnymi. Jednak niezależnie od przyczyny otyłość jest tak samo niebezpieczna dla kobiet i dla mężczyzn: może prowadzić do chorób, takich jak cukrzyca typu II, choroby krążenia, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie całego układu kostno–stawowego, miażdżyca. Przy otyłości pojawia się ryzyko zawału oraz udaru, a także problemy psychiczne.

Metodami walki z otyłością są gruntowna zmiana nawyków żywieniowych, redukcja masy ciała oraz aktywność fizyczna. Proces odchudzania powinien być holistyczny. Ważne jednak, by leczenie odbywało się pod opieką specjalisty. Dieta i program treningowy, niezbędne do redukcji masy ciała, muszą być indywidualnie dostosowane do osoby chorej oraz regularnie kontrolowane. Dlatego stosowanie ogólnodostępnych diet prowadzi często do pogorszenia stanu zdrowia chorych, a także do szybkiego efektu jo–jo.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze