Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
20 lutego 2015 in Zdrowie by Magdalena Kalinowska

Czym to grozi? – Nadwaga i otyłość

Nieprawidłowe odżywianie i brak aktywności fizycznej to podstawowe przyczyny nadwagi i otyłości. Skutki otyłości to nie tylko ryzyko wystąpienia chorób w przyszłości, ale także wiele natychmiastowych problemów zdrowotnych.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Cukrzyca typu 2. Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje podniesienie stężenia glukozy we krwi, które w konsekwencji może doprowadzić do cukrzycy typu 2. Choroba, która kiedyś była kojarzona wyłącznie z osobami starszymi, dziś dotyka coraz młodsze osoby.

Choroby serca. Z nadmiarem tkanki tłuszczowej wiąże się również podwyższony poziom cholesterolu i nadciśnienie tętnicze. Czynniki te wywołują wiele chorób sercowo – naczyniowych np. miażdżycę, zawał serca, udar.

Choroby zwyrodnieniowe kości. Nadmiar kilogramów obciąża stawy i kości. Powoduje problemy z kręgosłupem i stawami m.in. kolanowymi.

Choroby układu oddechowego. Otyłość może powodować bezdech senny. Człowiek jest wtedy przez cały czas niewyspany, ma bóle głowy, problemy z koncentracją i pamięcią, jest rozdrażniony.

Zaburzenia hormonalne. Najnowsze badania dowodzą, że tkanka tłuszczowa zachowuje się jak narząd endokrynny, przez co wpływa na funkcje poszczególnych hormonów. Zaburzenia hormonalne dodatkowo przyczyniają się do zaburzeń metabolicznych, które często towarzyszą otyłości.

Nowotwory złośliwe. Odległymi skutkami otyłości są liczne nowotwory: piersi, macicy, jajników, szyjki macicy, prostaty, przełyku, jelita grubego, trzustki, pęcherzyka żółciowego, nerek czy tarczycy.

Problemy psychologiczne. Nadwaga i otyłość to nie tylko problem natury fizycznej, ale także psychicznej. Otyłe osoby narażone są na dyskryminację, przez co obniża się ich samoocena. Depresja to choroba dotycząca coraz większej liczby osób.

Autorka jest dietetykiem, specjalistą ds. profilaktyki i informacji medycznej Medicover


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI