Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
10 lutego 2015 in Zdrowie by Marta Sadkowska

Dieta ajurwedyjska na zimę

Według ajurwedy zimą dieta powinna bazować na ciepłych posiłkach i rozgrzewających przyprawach. Ważne też, by to, co jesz, odpowiadało psychofizycznym cechom twojego organizmu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Specjaliści ajurwedy mówią o tym, że dieta nie tyle powinna być dostosowana do kalendarza, co do zmian zachodzących w przyrodzie oraz w ciele. Każdy z nas jest przecież inny, ma różne potrzeby żywieniowe czy zdrowotne. Sztuka polega na tym, aby to, co robimy i w jaki sposób się odżywiamy, nas wzmacniało. Pokarm może być lekiem na wiele dolegliwości i zapobiegać chorobom, może też być trucizną, gdy zaburza funkcjonowanie organizmu.

Pięć elementów

Według ajurwedy każdy organizm i wszystko w przyrodzie składa się z pięciu elementów: wody, ognia, ziemi, powietrza i eteru. Te żywioły budują też nasz umysł, psychikę, a połączone ze sobą nadają określone cechy psychofizyczne. I tak wyróżnia się trzy grupy nazywane doszami: kapha łączy ziemię i wodę, pitta – ogień i wodę, vata – powietrze i eter. Mało kto jest przedstawicielem jednej doszy, częściej występują mieszane, np. vata/pitta. Dosze są też związane ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie – wraz z inną pogodą czy porą roku zmienia się ich poziom. Latem dominuje gorąco (pitta), wiosną i jesienią suchy wiatr (vata), a zimą chłód i wilgoć (kapha). – Właściwa dieta powinna opierać się na równowadze elementów. Aby uzupełniać te, których brakuje, należy jeść więcej pokarmów z żywiołu przeciwnego do naszej doszy – mówi Agnieszka Ziobrowska-Mosak, konsultantka w zakresie ajurwedyjskiej diagnostyki, certyfikowana przez Jiva Instytut w Indiach.

Skąd mamy wiedzieć, jaka jest nasza dosza? Określi to specjalista ajurwedy na podstawie m.in.: wagi, wzrostu i typu sylwetki, rodzaju włosów i cery, ulubionego smaku, snu czy aktywności. A kiedy już wiemy, jaka dosza u nas dominuje, możemy zacząć zmiany.

Vata z racji szczupłej budowy ciała i tendencji do niepokoju potrzebuje jedzenia gotowanego, ciepłego, pożywnego, lecz lekkostrawnego. Musi spożywać w spokoju 4–5 posiłków co dwie godziny. Pokarmy równoważące vata są słodkie, ciężkie, kwaśne, słone, ciepłe, tłuste. Zaburzają ją pokarmy ostre, gorzkie, cierpkie, suche i zimne.

Pitta jest aktywna, łatwo okazuje emocje i ze względu na ognistą naturę, potrzebuje trzech posiłków równoważących jej wewnętrzny płomień oraz dużo spokoju. Powinna jeść co 4 godziny, lekkie śniadanie, potem wczesny lunch i kolację. Służą jej potrawy lekko suche, nieco ciężkie i mało słone. Tylko osoby z grupy kapha, mające masywną budowę ciała, mogą nie jeść śniadań, a w ciągu dnia wystarczą im dwa obfite posiłki w odstępach 6 godzin, najlepiej pokarmy gotowane na parze, pieczone. Kaphę równoważy to, co ostre, lekkie, suche, cierpkie i gorące, a zaburza słodkie, ciężkie, tłuste, kwaśne, słone i zimne.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI