Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

food
22 września 2011 in Diety by Urszula Mijakoska

Białko zwierzęce czy roślinne-które jest zdrowsze?

Wybierając do jedzenia białka roślinne lub zwierzęce, przede wszystkim należy pamiętać o swoim stanie zdrowia oraz o tym, z jakiej hodowli lub uprawy pochodzi zjadany przez ciebie produkt. Jeśli dbasz o jakość swojego samochodu lub kosmetyków, zwróć też uwagę na jakość zjadanej przez ciebie żywności, zadbaj o to by miała jak najwyższą wartość odżywczą.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jeżeli jesteś zdecydowanym mięsożercą, to wybieraj ryby i drób, a mięsa czerwone jedz raz w tygodniu. Mięso czerwone, drób, ryby i nabiał łącz w jednym posiłku z surówkami, warzywami korzeniowymi nieskrobiowymi, nasionami, ziołami i orzechami. Wszystko po to, by  trawienie przebiegało sprawniej. Białka bowiem są trawione w środowisku kwaśnym  a węglowodany w zasadowym. Efektem połączenia białek  z węglowodanami jest niedokładnie strawiony pokarm, który ulega gniciu w jelitach, co odczuwamy jako niestrawność, zgagę, bóle brzucha i gazy. Nie łącz więc w jednym posiłku białek i węglowodanów (do węglowodanów zaliczamy: wszystkie ziarna i wyprodukowaną z nich żywność, warzywa bogate w skrobię). Po zjedzeniu białek pamiętaj, że potrzebują czterech godzin na pokonanie drogi z ust do jelit. Dopiero po tym czasie wskazany jest następny posiłek.

Dyskusja na temat tego jaki rodzaj białka jest zdrowszy, związana jest z faktem,że białka zwierzęce zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, czyli takie części składowe białek, których organizm człowieka sam nie może wytworzyć. Białka roślinne  nazywane są niekompletnymi co oznacza, że często  zawierają mało tzw. aminokwasów niezbędnych.

Dlatego jeżeli nie jesz mięsa, to ważne jest łączenie białek tak, by wzajemnie się uzupełniały. Łączenie zbóż i nasion strączkowych zapewnia potrzebne aminokwasy. Aby uzyskać białko roślinne przypominające białko pochodzące z mięsa, można stosować zboża(pełne ziarna) i rośliny strączkowe w proporcjach ok. 2 części zbóż na 1 część roślin strączkowych. Można spożywać też orzechy i nasiona ze zbożami. Dla tych, którzy nie są w stanie trawić roślin strączkowych i zbóż, lub podobnych zestawów w trakcie jednego posiłku, można podawać takie pokarmy naprzemiennie.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI