Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

picie herbaty
123rf.com
16 sierpnia 2012 in Diety by Ewa Nieckuła

Czy picie herbaty jest dobre dla zdrowia?

Czy rzeczywiście dzięki piciu herbaty można uchronić się przed nowotworami, cukrzycą, demencją i obniżyć poziom złego cholesterolu?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wyniki badań nad składnikami herbaty wiele obiecują, ale oczywiście samo picie herbaty nie wystarczy, by się ustrzec przed poważną chorobą. Jeśli naukowcy mówią o herbacie, to mają na myśli czarną, zieloną, białą lub oolong. Wszystkie gatunki przyrządzane są z liści tego samego krzewu – Camellia sinensis. Różnicę stanowi jedynie sposób, w jaki są one suszone i wystawiane na działanie powietrza. Wszystkie typy napoju zawierają polifenole, które chronią komórki naszego organizmu przed uszkodzeniami DNA mogącymi prowadzić do choroby nowotworowej lub innego typu problemów ze zdrowiem.  Większość naukowych prac analizuje korzyści, jakie odnoszą ci, którzy lubią czarną herbatę  (75 proc. spożycia na świecie) i zieloną (topowy napój w Chinach i Japonii). Ta ostatnia zawiera katechiny – polifenole o niezwykłej sile. Stąd o korzyściach wynikających z picia zielonej herbaty słyszymy wielokrotnie częściej. A jakie są one konkretnie?

Czytaj także: Po prostu napij się herbaty.

Przeciwnowotworowe: picie 3-5 filiżanek zielonej herbaty dziennie może obniżać ryzyko zachorowania na raka jajnika, jelita grubego, płuc i raka prostaty. Nie stwierdzono natomiast ochronnego działania przed nowotworem piersi. Niewykluczone, że czarna herbata jest skuteczna w zmniejszaniu ryzyka nowotworu jajnika , ale najprawdopodobniej nie ma żadnego wpływu na wystąpienie raka żołądka i jelita grubego.

Ochrona dla mózgu: picie do 4 filiżanek czarnej lub zielonej herbaty dziennie wiąże się z niższym ryzykiem choroby Parkinsona.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI