Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Soki naturalne
123rf.com
11 lipca 2012 in Diety by Urszula Mijakoska

Soki naturalne

Najzdrowsze są soki naturalne robione bezpośrednio przed spożyciem. Pamiętajmy, że owoce mają w swoim składzie duże ilości cukru, więc nie należy ich dosładzać. Soki owocowe wypite do 4 oodzin a soki warzywne do 10 godzin po przygotowaniu zachowują wszystkie składniki odżywcze. Soki warzywne można przechowywać w lodówce przez dobę, najlepiej w szklanych ciemnych butelkach.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Wartość odżywcza soków wynika z zawartych w nim witamin, minerałów, flawonoidów, które opóźniają starzenie, oraz pektyn, które redukują poziom cholesterolu. Podstawowa różnica pomiędzy produktem z kartonu a sokiem wyciskanym bezpośrednio przed spożyciem polega na tym, że napój z kartonu zawiera tylko 60% swojej wartości, ponieważ sok jest wyciskany z owoców lub warzyw a następnie pasteryzowany. W sklepach można kupić również soki świeże niepasteryzowane, jednodniowe, których krótka przydatność do spożycia wynika właśnie z braku pasteryzacji. Według obowiązującego w Polsce prawa do produktów noszących nazwę sok nie wolno dodawać żadnych barwników ani konserwantów, ale można dodawać witaminę C, kwasek cytrynowy i cukier.

Znakiem rozpoznawczym prawdziwego soku jest to, że jest mętny. Oprócz minerałów i witamin zawiera również błonnik. Dla małych dzieci, które nie mogą jeść wszystkiego tego, co jedzą dorośli, zaleca się dolewać wody do świeżo wyciśniętego naturalnego soku. Dzieci mają bardzo wrażliwe kubki smakowe i smak nierozcieńczonego soku może być dla nich zbyt intensywny. Warto o tym pamiętać też i dlatego,  by nie zniechęcać swoich pociech do tak wartościowych składników diety jak sok. Świeżo  wyciśnięty sok jest nieporównywalnie lepszy niż wszelkiego rodzaju słodzone napoje  gazowane i niegazowane. Wyciskanie soku może być wspólną zabawą, a jednocześnie pomaga tworzyć nawyki zdrowego odżywiania.

Warzywne soki zasługują na szczególną uwagę, ponieważ działają oczyszczająco i antyzapalnie na mięśnie, tkanki i krew, a tym samym przyczyniają się do zdrowia i długowieczności. Po tygodniu spożywania surowych soków poprawia się sen, zmienia się kolor skóry, stan paznokci, a układ trawienny lepiej funkcjonuje. W celach profilaktycznych można spożywać dowolne świeżo przygotowane soki. Warto próbować tworzyć koktajle własnej kompozycji. Próbowanie nowych smaków to dodatkowa przyjemność.

Strony: 1 2 3


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI