Suplementy diety

Czy suplementy diety pomagają schudnąć
123rf.com

Suplementacja podczas redukcji tkanki tłuszczowej to temat, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób, które chcą przyśpieszyć efekty swoich treningowo-dietetycznych starań. Tak jest, treningowo-dietetycznych… Mamy bowiem nadzieję, że trening i dieta podczas Twojego odchudzania idą w parze. Inaczej nawet nie myśl o suplementach. One będą tylko wspomagać Twoje starania w dążeniu do pięknej sylwetki. Bo suplement ma spotęgować efekty, które osiągasz, a nie wykonywać najważniejszej pracy za Ciebie.

Czy suplementy diety pomagają schudnąć
123rf.com

Na początku warto zaznaczyć fakt, że suplementacja jako osobne działanie w odchudzaniu niestety nie skutkuje w taki sposób, jak byśmy chcieli, nie wykona za nas najważniejszej pracy, a może ją jedynie wspomóc i nieco przyśpieszyć efekt.

Suplement, jak sama nazwa wskazuje, ma być jedynie dodatkiem do reszty, odpowiednio dobrany będzie działał synergicznie wraz z odpowiednią dietą i treningiem, a to na pewno przyniesie korzyść we wspomaganiu redukcji tkanki tłuszczowej. Niebezpiecznie jest polegać jedynie na mocy cudownych, często przereklamowanych suplementach, które zachęcają coraz to nowszymi i ponoć lepszymi składnikami „odchudzającymi”. Bardzo często wspomagane są pięknie i zachęcająco pisanymi tekstami reklamowymi, w których jesteś przekonywany o ich niezwykłej skuteczności, a nierzadko też opatrzone tajemniczo brzmiącą nazwą, co przyczynia się jeszcze bardziej do wzrostu sprzedaży danego produktu. Cóż, siła marketingu i tekstu pisanego bywa naprawdę mocna.

Czytaj także: Co zawierają suplementy diety?

Najbardziej poszukiwanymi suplementami wśród kobiet, choć nie tylko, są oczywiście wszelkie termogeniki i fatburnery, mające na celu przyśpieszyć spalanie tkanki tłuszczowej.
Oba produkty działają w nieco odmienny sposób siłą rzeczy, gdyż różnią się przede wszystkim składem i działaniem na organizm.

Termogeniki, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie podwyższyć produkcję ciepła w organizmie i zwiększyć tempo metabolizmu podstawowego, a co za tym idzie szybszego spalania kalorii i tkanki tłuszczowej. Suplement ten służy również większemu pobudzeniu i naenergetyzowaniu Twojego ciała i dodaniu Ci tzw. „powera” przed treningiem (albo na cały dzień), ma także wspomóc Twoją koncentrację i stymulować do cięższej pracy podczas treningu.

Podstawowym składnikiem większości tzw. termogeników jest spora dawka kofeiny (często kofeiny z guarany) i innych składników wspomagających jej pobudzające działanie, jak ekstrakty zielonej herbaty, pieprzu cayenne, piperyny (ekstrakt czarnego pieprzu), synefrynę czy imbir, a także inne, które przede wszystkim działają stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy i hamują zmęczenie podczas treningu. Często na początku suplementacji tego produktu możesz zauważyć, że trening wykonujesz łatwiej i nie męczysz się tak szybko, a przy tym czujesz większą moc i pobudzenie do wykonywania swojego planu treningowego.

Jednak suplementy termogeniczne, które zawierają kofeinę nie będą dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które myślą o zwalczeniu nadmiernej tkanki tłuszczowej. Lekkie podwyższenie temperatury ciała skutkuje również wzrostem ciśnienia krwi, co na pewno ma znaczenie dla osób, które leczą się na nadciśnienie tętnicze lub mają inne problemy z układem krążeniowo-oddechowym. Wiąże się to z tym, że u osób bardziej wrażliwych na ten składnik kofeina może powodować zwiększoną częstotliwość oddychania, kołatanie serca i nawet arytmię, czyli zaburzenie rytmu serca.