Światowy Dzień Walki z Otyłością – zrzuć zbędne kilogramy

Kobieta na wadze
123rf.com

Światowy Dzień Walki z Otyłością – zrzuć zbędne kilogramy

Światowy Dzień Walki z Otyłością, który przypada 24 października, to dobry moment, by wejść na wagę, a potem dokładnie przyjrzeć się, jaką liczbę waga wskazuje. To również dobry czas, aby w końcu podjąć ważną i może zbyt często odkładaną decyzję dotyczącą własnego zdrowia, pozbyć się niepotrzebnych kilogramów i porzucić złe nawyki żywieniowe.
Dane są zatrważające, a otyłość przybiera już rozmiary epidemii i określana jest mianem choroby XXI wieku. Każdego dnia przybywa w Polsce osób z nadwagą. Obecnie już co czwarty mężczyzna i co piąta kobieta należy do grupy tych, którzy mają zbyt wysoki wskaźnik BMI (Body Mass Indeks).

Jak najszybciej sprawdzisz, czy masz otyłość?

BMI uwzględnia wzrost i masę ciała. Na podstawie BMI możesz stwierdzić, czy mieścisz się w przedziale przewidzianym dla prawidłowej masy ciała. BMI obliczysz, kiedy masę ciała w kilogramach podzielisz przez wzrost w metrach podniesionych do kwadratu.

BMI = masa ciała (kg)/wzrost (m)2
Przykład: gdy ważysz 90 kg i masz 1 m 50 cm wzrostu, wówczas obliczasz swoje BMI następująco: BMI = 90/1,52 = 90/2,25 = 40 . Twój wskaźnik BMI wynosi 40.

Jak zinterpretować wyniki? BMI powyżej 25 oznacza nadwagę, ale BMI powyżej 30 to już otyłość.

  • Jeśli twoje BMI znajduje się poniżej 18,5 – masz niedowagę.
  • Jeśli mieści się w przedziale od 18,5 do 24,9 – Twoja masa ciała jest prawidłowa.
  • Jeśli natomiast przekracza 25 – masz nadwagę.
  • Jeżeli przekracza 30 – cierpisz z powodu otyłości.

Co przeraża?
Oprócz zatrważających danych niepokojące jest również to, że problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi dotyczą nie tylko dorosłych, ale także dzieci i nastolatków, którzy bardzo często złe nawyki żywieniowe wynoszą z domu. ( Czytaj także: Co jedzą dzieci?). Bo właśnie w rodzinie dziecko uczy się od najwcześniejszych lat podejścia do odżywiania, tam nabywa pewnych zachowań dotyczących dbania o zdrowie – to fizyczne i psychiczne. Bo osoby otyłe częściej popadają w depresję, czują się mniej wartościowe. Zdarza się, że dzieci w szkole są wyśmiewane, co także może mieć wpływ na ich przyszłe życie.

A przecież otyłość to nie tylko problemy z codziennym funkcjonowaniem, dyskomfort przy wykonywaniu różnych czynności czy obniżenie satysfakcji z własnego wyglądu, utrata pewności siebie. Tu nie chodzi tylko wstyd, kiedy nie pasuje ulubiona sukienka, albo kiedy trzeba kupić nowy garnitur. To również nie tylko zażenowanie i skrępowanie, kiedy uświadomisz sobie, że niestety wyjście na basen wymaga założenia stroju kąpielowego, a tym samym odsłonięcia i pokazania większej partii ciała. Bo otyłość to nie tylko problem estetyczny, psychologiczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Zbędne kilogramy powodują, że zwiększeniu ulega ryzyko wystąpienia wielu chorób takich jak cukrzyca typu II, miażdżyca, nadciśnienie, astma, bezdech senny, zwyrodnienia kręgosłupa i inne.