Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Witamina C
123rf.com
20 listopada 2012 in Diety by Urszula Mijakoska

Witamina C w warzywach i owocach

Człowiek nie może ani syntetyzować, ani magazynować witaminy C, więc odpowiedniej ilości tego składnika musi mu dostarczyć pożywienie. Witamina C występuje przede wszystkim w świeżych owocach i warzywach.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dlaczego witamina C jest ważna?

  1. Jest antyoksydantem i chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, odgrywa ważną rolę w  profilaktyce choroby niedokrwiennej serca i w chorobach nowotworowych.
  2. Ułatwia wchłanianie żelaza.
  3. Bierze udział w rozwoju i regeneracji tkanek.
  4. Jest niezbędna dla zdrowia kości i  dziąseł.
  5. Zapotrzebowanie na witaminę C wzrasta pod wpływem stresu.
  6. Niedobór witaminy C manifestuje się  szybkim męczeniem, brakiem apetytu, bólami stawów i mięśni,  jak również krwawieniem dziąseł i wypadaniem zębów.
  7. Brak witaminy C powoduje niedokrwistość i osłabienie odporności organizmu.

Bardzo trudno jest przedawkować witaminę C, ponieważ jest wydalana z organizmu: przez nerki z moczem. Jej nadmiar powoduje biegunkę, nudności, rozstrój żołądka oraz sprzyja powstawaniu kamicy nerkowej.

Ile wynosi zapotrzebowanie na witaminę C?

Zalecane dawki witaminy C to:

  • dla dzieci 1-9 lat: około 45-65mg/dzień
  • dla nastolatków 10-18 lat: około 70mg/dzień
  • dla dorosłych: około 70-100mg/dzień.

Trzeba też pamiętać, że witamina C w zwiększonych dawkach potrzebna jest kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną, karmiącym piersią, a także osobom palącym i  alkoholikom.

Jakie owoce i warzywa mają największą zawartość witaminy C?

Najbardziej bogatym w witaminę C owocem jest czarna porzeczka . W 100g owocu jest 183 mg witaminy C – dla porównania  w 100g cytryny jest tylko  50 mg. Wśród jabłek najwięcej  witaminy C zawiera odmiana „antonówka” –  w 100 g  znajduje się średnio 10 mg.

Pamiętajmy o tym, że największa ilość witamin znajduje się tuz pod skórką, a owoce przechowywane w temperaturze pokojowej tracą 15 % zawartości witaminy C w ciągu miesiąca. Ogromy wpływ na rozkład witaminy mają również środki stosowane do konserwowania owoców.

Osoby, które (szczególnie zimą) po zjedzeniu owoców  cytrusowych maja dreszcze albo odczuwają zimno, powinny spożywać je z dużym umiarem, ponieważ cytrusy mają działanie ochładzające. I nic w tym dziwnego, rosną w ciepłych klimatach!, a Polska leży na północy Europy. Warto o tym pamiętać przy układaniu jadłospisu.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI