Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
11 września 2015 in Zdrowie by redakcja

Dlaczego dziąsła krwawią?

Niedobory witamin, cukrzyca, kłopoty z wątrobą, anemia – wszystkie te problemy ze zdrowiem mogą powodować krwawienie dziąseł. Prawda jest jednak taka, że najczęściej stany zapalne dziąseł to skutek złej higieny jamy ustnej. A konkretnie niedokładnego usuwania płytki nazębnej i kamienia.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Codziennie szczotkujesz zęby, ale płytka zostaje. Im mniej dokładniej myjesz zęby, tym zalega jej więcej. Z czasem twardnieje, czyli ulega mineralizacji i zamienia się w kamień zębowy, którego już nie usuniesz za pomocą szczoteczki do zębów. Taki kamień potrafi nawet wnikać pod linię dziąseł. Razem z płytką nazębna jest siedliskiem beztlenowych bakterii, które wywołują stany zapalne dziąseł. Wtedy pojawia się krwawienie przy delikatnym nawet szczotkowaniu. Dziąsła mogą również krwawić samoistnie z powodu zapalenia wywołanego przez bakterie żyjące w twojej płytce i kamieniu zębowym. – To najbardziej powszechna i jednocześnie łatwa do opanowania przyczyna krwawienia dziąseł – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, ekspert stomatologiczny z kliniki Unident Union Dental Spa z Wrocławia. – Pacjenci spodziewają się poważnych problemów ze zdrowiem, ponieważ sam widok krwi podczas szczotkowania jest dla nich przerażający. Tymczasem nie należy się bać, tylko działać – dodaje.

Jak zapobiegać krwawieniu dziąseł?

Stomatolog, powinien regularnie (raz na 6 miesięcy) badać kieszenie dziąsłowe (mierzyć ich głębokość) i usuwać najmniejsze nawet pokłady zmineralizowanej płytki nazębnej podczas standardowego skalingu.

 1. Myj zęby i dziąsła miękką szczoteczką dwa razy dziennie. Wymieniaj ją regularnie co 3 miesiące.
 2. Nie zapominaj o codziennym używaniu nici dentystycznej. Dzięki temu płytka nazębna wolniej wnika pod dziąsła.
 3. Stosuj płyn antybakteryjny do płukania jamy ustnej.
 4. Raz na pół roku kontroluj stan dziąseł i usuwaj kamień u dentysty.
 5. Jeśli palisz, rzuć nałóg, który w dużym stopniu zwiększa ryzyko chorób dziąseł.
 6. Przerzuć się na dietę bogatą w kwasy omega-3, czyli wprowadź do diety tłuste ryby, olej rybny, siemię lniane. Badania pokazują, że nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają stan zapalny.
 7. Twoja dieta powinna być też bogata w witaminę C, kwas foliowy, witaminy z grupy B i żelazo.

Co robić, jeśli dziąsła już chorują?

 • Nie rezygnuj z dokładnej higieny. Nawet chore dziąsła trzeba regularnie myć.

Dr Iwona Gnach-Olejniczak: – Przy zapaleniu dziąseł polecam technikę wymiatającą, która polega na prowadzeniu szczoteczki od dziąseł w stronę korony zęba. Chodzi o to, by nie doprowadzić do ucieczki delikatnych i podrażnionych dziąseł pod wpływem intensywnego szorowania. Gdy dziąsła się cofną, odsłonią cement korzeniowy, który nie jest zabezpieczony szkliwem. Odsłonięte szyjki zębowe będą wtedy reagować bólem na gorące, kwaśne i zimne składniki pożywienia. A zęby staną się nadwrażliwe. Podczas mycia zębów nie szczotkuj siłowo, siła nacisku nie ma znaczenia, ważne jest to, by zęby myć raczej delikatnie ale długo.

 • Usuń kamień. Podstawą leczenia stanów zapalnych dziąseł jest profesjonalny skaling oraz terapia wektorowa.

Dr Iwona Gnach-Olejniczak: – Przyzębie czyści się energią ultradźwiękową podczas nowej terapii wektorowej. Z kieszonek dziąsłowych dzięki mikro-drganiom usuwane są kamień i szkodliwa flora bakteryjna. Urządzenie Vector równocześnie natryskuje korzenie zębów hydroksyapatytem. Ten związek, wchodzący w skład naszych kości, wbudowuje się w korzenie i wygładza ich  powierzchnie oraz niweluje nadwrażliwość. Z reguły po takim „sprząta­niu” dziąsła regenerują się. Efektem kuracji jest szybkie spłycenie patologicznych kieszonek dziąsłowych.

 • Stosuj płukanki i inne środki bakteriobójcze.

Zdaniem eksperta, by proces leczenia stanu zapalnego przebiegał sprawnie, niezbędne jest zastosowanie preparatów bakteriobójczych. Te nowoczesne potrafią nawet przez 14 dni uwalniać bezlitosną dla bakterii chlorheksydynę. – W kieszeniach dziąsłowych umieszcza się żelowe płatki nasączone bakteriobójczym związkiem, który dba o to, by nie doszło do wtórnych zakażeń – wyjaśnia stomatolog. Po tygodniu od zabiegu za pomocą periodometru bada się głębokość kieszeni i zaleca dalsze płukanki.

 • Powodzenie leczenia zależy również od wielu szczegółów takich jak wymiana szczoteczki na septyczną oraz przestrzeganie zasad higieny. Ważne dla osób w związkach: leczenie periodontologiczne powinni przechodzić oboje partnerzy, można się bowiem spodziewać, że doszło do przeniesienia chorobotwórczych bakterii w czasie pocałunków.
 • Wyjątkowo oporne bakterie pokonuje się za pomocą celowanej antybiotykoterapii.

Pobieramy próbki płytki bakteryjnej bezpośrednio z kieszonek dziąsłowych, a potem w oparciu o antybiogram dobiera odpowiedni rodzaj leków na daną grupę drobnoustrojów – mówi dr Gnach-Olejniczak.

Inne przyczyny krwawienia dziąseł

 • Stany zapalne dziąseł są także objawem chorób, np. cukrzycy, białaczki, bulimii. Tę ostatnią chorobę jest w stanie zdiagnozować lekarz w oparciu o wygląd śluzówki dziąseł.
 • Zapalenie dziąseł jest również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, stosowanych w poważnych chorobach układu krążenia, padaczce oraz w trakcie antybiotykoterapii.
 • Niedobory witamin (A i C) wpływają na dziąsła, które łatwo krwawią i pękają. Dlatego stosuje się suplementację w leczeniu dziąseł.
 • Zapalenie mogą wywołać niedopasowane i uciskające na tkanki miękkie uzupełnienia protetyczne – korony, mosty i protezy.
 • Wady zgryzu sprzyjają stanom zapalnym, ponieważ w zakamarkach krzywo ustawionych zębów łatwiej gromadzi się osad i odkłada kamień.
 • Na choroby dziąseł podatne są kobiety w ciąży – zmiany hormonalne powodują, że dziąsła stają się rozpulchnione i częściej krwawią. Ważne, by nie ignorować ciążowego zapalenia dziąseł. Jama ustna to brama dla bakterii, które przedostają się z chorego przyzębia do krwioobiegu, a potem dalej do innych organów, najczęściej nerek i serca. W przypadku ciąży atakują także płód. Istnieje bezpośredni związek niskiej masy urodzeniowej dziecka ze złym stanem zdrowia zębów i przyzębia matki. Oblicza się, że prawie 20% przedwczesnych porodów i przypadków niskiej masy urodzeniowej to konsekwencja zaniedbań stomatologicznych matki. Kobieta w ciąży  powinna używać past fluorkowych po każdym posiłku, nitkować przestrzenie międzyzębowe, stosować odpowiednie płukanki – wszystko pod nadzorem stomatologa.

Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI