Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Dlaczego kwasy Omega są zdrowe?

123rf.com
extra virgin healthy oil
15 czerwca 2016 in Zdrowie by redakcja
Proporcja omega-3 do omega-6 ta powinna wynosić mniej więcej 1:5 (n3:n6). Niestety Polacy spożywają znacznie więcej kwasów n6 – w proporcji dochodzącej nawet do 1:15.  W jakiej żywności znajdziemy kwasy Omega?

Omega-3 (n3) i omega-6 (n6) to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie działają na zdrowie człowieka, dlatego są zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

„Nienasycone kwasy tłuszczowe wykazują działanie immunomodulujące, sprzyjają wzmocnieniu odporności i łagodzą procesy zapalne. Dzięki nim ludzki organizm lepiej przyswaja niezbędne dla zdrowia witaminy: A, E, K oraz D. Omega-3 istotnie wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego, regulując gospodarkę lipidową organizmu – regulują stężenie cholesterolu i trójglicerydów w osoczu – dlatego w dłuższej perspektywie pomagają zapobiegać rozwojowi chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnieniu czy miażdżycy”, wyjaśnia ekspert kampanii Poznaj się na tłuszczach, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Organizm ludzki nie potrafi ich wytwarzać samodzielnie, korzystnie jest więc dostarczać je z pożywieniem. W przyrodzie i żywności jest znacznie mniej kwasów omega-3 niż omega-6, dlatego eksperci kładą szczególny nacisk na potrzebę zwiększania spożycia n-3 w stosunku do n-6.

Żródła kwasów Omega
Kwasy Omega-3:

  • ryby (np. karp 9.08%; łosoś 19,99%; pstrąg 23,18%), krewetki (0,9-1,5%),
  • olej sezamowy, olej lniany (42,9%), olej rzepakowy (9,8%), olej z orzecha włoskiego (12%), olej słonecznikowy (0,5%), oliwa z oliwek (0,6%), olej sojowy (5,6%).

Kwasy Omega-6:

  • oleje: kukurydziany (55%), słonecznikowy (55,9%), sojowy (52,3%), rzepakowy (20,3), olej z pestek winogrona (66%), oliwa z oliwek (11,2 %).

Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI