Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Makaron_ciemny_123rf.com
8 września 2015 in Zdrowie by redakcja

Dlaczego pełne ziarna są zdrowe?

Wszystkie ziarna są źródłem dobrych węglowodanów, witamin i soli mineralnych, mają też niewiele tłuszczów. Ale pełne ziarna są jeszcze zdrowsze. Dostarczają między innymi błonnika, magnezu, potasu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Co warto wiedzieć na temat produktów pełnoziarnistych?

  • Kromka białego pieczywa z supermarketu zawiera ok. 66 kcal, 1,9 g białka i 0,6 g błonnika a kromka pieczywa pełnoziarnistego zawiera ok. 69 kcal, 3,6 białka i 1,9 g błonnika. Bez trudu widać, która dostarcza organizmowi więcej energii!
  • W trakcie rafinacji produktów zbożowych, takich jak biały ryż czy biała mąka, ziarna są pozbawiane łuski i zarodka, i w efekcie tracą do 80% wartości odżywczej, mimo że do żywności są dodawane witaminy i sole mineralne. Poza tym gotowe produkty nie mają błonnika, a ten m.in. dłużej zapewnia poczucie sytości.
  • Produkty pełnoziarniste są powszechnie dostępne w sklepach, także w wielu pizzeriach można już zamawiać  makarony i pizzę z pełnego zboża. Warto więc na stałe wprowadzić do diety kaszę jaglaną, płatki owsiane, pieczywo i makarony pełnoziarniste, kaszę bulgur i mąkę gryczaną.
  • Klasyczne pieczywo pełnoziarniste jest ciemniejsze i ma lekko gorzki smak, ale sam kolor pieczywa nie gwarantuje, że jest to faktycznie produkt pełnoziarnisty.

Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI