Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Dlaczego pełne ziarna są zdrowe?

8 września 2015 in Zdrowie by redakcja
Wszystkie ziarna są źródłem dobrych węglowodanów, witamin i soli mineralnych, mają też niewiele tłuszczów. Ale pełne ziarna są jeszcze zdrowsze. Dostarczają między innymi błonnika, magnezu, potasu.

Co warto wiedzieć na temat produktów pełnoziarnistych?

  • Kromka białego pieczywa z supermarketu zawiera ok. 66 kcal, 1,9 g białka i 0,6 g błonnika a kromka pieczywa pełnoziarnistego zawiera ok. 69 kcal, 3,6 białka i 1,9 g błonnika. Bez trudu widać, która dostarcza organizmowi więcej energii!
  • W trakcie rafinacji produktów zbożowych, takich jak biały ryż czy biała mąka, ziarna są pozbawiane łuski i zarodka, i w efekcie tracą do 80% wartości odżywczej, mimo że do żywności są dodawane witaminy i sole mineralne. Poza tym gotowe produkty nie mają błonnika, a ten m.in. dłużej zapewnia poczucie sytości.
  • Produkty pełnoziarniste są powszechnie dostępne w sklepach, także w wielu pizzeriach można już zamawiać  makarony i pizzę z pełnego zboża. Warto więc na stałe wprowadzić do diety kaszę jaglaną, płatki owsiane, pieczywo i makarony pełnoziarniste, kaszę bulgur i mąkę gryczaną.
  • Klasyczne pieczywo pełnoziarniste jest ciemniejsze i ma lekko gorzki smak, ale sam kolor pieczywa nie gwarantuje, że jest to faktycznie produkt pełnoziarnisty.

Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI